Дома Здравје Ако ги пиете овие лекови, не седнувајте зад воланот

Ако ги пиете овие лекови, не седнувајте зад воланот

1548
0

Ако ги пиете овие лекови, не седнувајте зад воланот

Оние кои земаат лекови против настинки и грип мора да бидат особено внимателни во сообраќајот бидејќи би можеле да платат големи казни.

Автомобилски експерти на Quotezone.co.uk издадоа предупредување до возачите да не земаат лекови кои можат да влијаат на нивната способност за возење, пренесува net.hr.

Како што температурата паѓа, многу луѓе се со грип или настинка. Сепак, некои возачи можеби не знаат дека некои лекови може да имаат несакани ефекти.


Експертите предупредуваат дека многу возачи не знаат дека лековите за настинка без рецепт може да предизвикаат вртоглавица, поспаност, нарушено расудување и побавно време на реакција и ги советуваат оние кои земаат такви лекови да избегнуваат возење или управување со возило.

Ако возите и моментално земате лекови, проверете дали:

  1. Вие сте единствениот кој го зема предметниот лек,
  2. Следете ги советите на вашиот здравствен работник за тоа како да ги земате,
  3. Не ве прават неподобен за возење.

Грег Вилсон, основач и извршен директор на Quotezone.co.uk, рече:

„Можеби не мислите дека земањето апчиња за настинка и грип би резултирало со казна, но многу вообичаени лекови кои се издаваат без рецепт имаат состојки кои можат да ве направат поспани“. Ако не се чувствувате добро, проверете дали тоа што го земате ќе ве направи поспани или вртоглавица или има некакви несакани ефекти кои можат да влијаат на вашата способност за возење, како што се заматен вид или бавни реакции“, додаде тој.

„Сите понекогаш се чувствуваме како да немаме време да бидеме болни, целодневно се премногу зафатени, но возењето кога сте болни може да биде опасно. Дури и ако сте навикнати да земате лекови и тоа претходно не влијаело на вашето возење, ако ве влече полиција или учествувате во сообраќајна несреќа и вашиот лек има предупредување да не ракувате со тешки машини, веројатно да плати казна. Најбезбедно е да избегнувате возење, да се одморите и да не ризикувате“, истакна експертот.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име