Дома Здравје Ако ви се јави ова на кожата, проверете ги бубрезите!

Ако ви се јави ова на кожата, проверете ги бубрезите!

2490
0

Често во раните фази на бубрежно заболување може да се занемари еден симптом.

Можеби внимавате на негата на кожата во зима, но и покрај тоа што нанесувате редовни креми, можеби се чувствувате како да не ја вршите добро работата.

Понекогаш причината за проблемите со кожата не мора да биде недоволната грижа туку малку посериозен проблем. Бидејќи раната бубрежна болест можеби нема јасни симптоми, последиците може да бидат доцна дијагноза и тежок третман. За да можете да дознаете кои работи открива вашата кожа за бубрежните заболувања, продолжете да читате.

СУВАТА КОЖА СО ЧЕШАЊЕ МОЖЕ ДА БИДЕ ПРВИОТ ЗНАК ЗА БУБРЕЖНА БОЛЕСТ

Бубрежното заболување може да се развие без симптоми или може да се појават многу благи симптоми. Поради оваа причина, состојба која може да се лекува веднаш може да се претвори во посериозни состојби како што се хронична бубрежна болест или краен стадиум на бубрежна болест.

Иако бубрежната болест не е толку лесно да се открие во рана фаза, постојат некои сигнали кои треба да ги следите. Задачата на бубрезите е исто така да одржуваат соодветно ниво на минерали во крвта, а кога тоа не може да го направи правилно, резултатот може да биде сува, чешачка кожа.

Ова е чест симптом (пруритус) кај напредната хронична бубрежна болест, а околу 50 проценти од пациентите ќе го доживеат. Состојбата, исто така, ќе се влоши како што се влошува бубрежното заболување. Студија од пред 10 години објавена во Клиничкото списание на Американското здружение за нефрологија, истражувачите следеле 103 пациенти кои страдале од пруритус кои биле на дијализа.

Во прашалникот учесниците биле прашани колку често страдаат од чешање и сува кожа, а одговорите во 84 отсто од случаите биле – секој ден во текот на една година. Покрај чешањето, клиниката Мајо додава дека луѓето со хронична бубрежна болест може да доживеат и гадење, повраќање, губење на апетит или замор . Задолжително контактирајте со вашиот лекар доколку ги забележите овие промени.

ИСТРАЖУВАЊАТА ПОКАЖАА ДЕКА ЧЕШАЊЕТО НА КОЖАТА МОЖЕ ДА ВЛИЈАЕ И НА ПСИХАТА НА ПАЦИЕНТОТ

Без разлика дали вашите симптоми се благи или тешки, чешањето на кожата може да има големо влијание врз квалитетот на вашиот живот, а во 2019 година резултатите од студијата објавена во Американското здружение за нефрологија, која опфатила 3.790 пациенти со хронична бубрежна болест кои реагирале на прашалник: колку често имале проблеми со кожата во последните две недели.


Одговорите покажаа дека 24 отсто од пациентите пријавиле умерени до тешки проблеми со чешањето на кожата, но додаваат дека пациентите со овој проблем страдаат и од психолошки проблеми, за разлика од оние кои немале проблеми со кожата.

Една од големите цели во контролирањето на хроничните болести е да се смират симптомите, а тоа е можно само кога знаеме колку тие страдаат поради нив, објасни доктор Ниди Сукул, автор на студијата.

„Ова истражување дава увид во тоа колку е важно да се прашаат пациентите со хронична бубрежна болест дали и до кој степен се погодени од проблеми со кожата“, заклучува тој.

ПОСТОЈАТ И ДРУГИ ПРИЧИНИ ЗОШТО МОЖЕ ДА ИМАТЕ ПРОБЛЕМИ СО КОЖАТА

Иако чешањето и сувата кожа може да се поврзани со бубрезите, друга состојба може да биде причина. Според Клиниката во Кливленд, чешање на кожата се јавува кај пациенти со алергиски болести, како што се астма и егзема, но најчесто само сува кожа не произведува доволно влага.

Контактирајте со вашиот лекар за да ја утврдите вистинската причина за чешањето. Тестовите за алергени, тестовите на крвта и биопсиите на кожата се само некои од работите кои можат да ви помогнат да одредите што ја предизвикува промената.

Претходна објаваДенес е Водокрст денот пред Богојавление-Водици
Следна објаваЧајот и сирупот од ловор се одлични за кашлица и болки во грлото

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име