понеделник, јуни 27, 2022

Светски дестинации

Дома Светски дестинации

Град со 530 замоци во кои никој не живее

0
Тоа е град на духови исполнет со дури 530 мини и делумно изградени замоци кои отсјајуваат празни. На северозапад од Турција, во близина на градот...

Сè што не сте знаеле за Мексико

0
Маријачи, зачинета храна, Фрида Кало, Попокатепетл, Канкун, Чичен Ица, пиперки халапено, Сантана, до задутре би можеле да наброиме познати личности и факти за Мексико. Не...

Најголемиот брод за крстарење во светот се подготвува за своето прво...

0
По три години изградба, најголемиот светски брод за крстарење конечно ќе заплови со патници на крстарење. Импресивниот крстосувач Wonder of the Seas, долг 362 метри,...

Бисер на Барселона кој потсетува на морските бранови

0
Зошто нема повеќе вакви згради? Casa Batllo е едно од најпознатите, а според многумина и најубавите дела на познатиот архитект Антонио Гауди. Се наоѓа...

10 најлуксузни хотели во светот: Бурџ Ал Араб Џумеира во...

0
Корисниците на Инстаграм го означиле овој хотел речиси 2,5 милиони пати. Меѓу многуте хотели во светот, еден е официјално прогласен за најубав хотел со пет...

Виена меѓу препорачаните дестинации за 2022 година

0
На почетокот на јануари, Блумберг ја рангираше Виена како единствен европски главен град меѓу 25-те највозбудливи светски дестинации за посета во 2022 година ....

Најдобрата зоолошка градина во Европа – 6-ти пат по ред (фото)

0
Британскиот експерт за зоолошка градина, Ентони Шеридан, шести пат по ред ја избра зоолошката градина Шенбрун во Виена за најдобра зоолошка градина во Европа. Во...

11 неверојатни работи кои постојат само во Швајцарија

0
Кога некој ќе каже „Швајцарија“, првото нешто на кое помислуваме се прекрасните Алпи, свежите сирења и парите. Сепак, оваа држава нуди многу повеќе од...

Прекрасна португалска кралска читална во Бразил (фото)

0
Создадена од 1880 до 1887 година во Рио де Жанеиро, оваа прекрасна библиотека ја содржи најголемата збирка португалски дела надвор од Португалија, со повеќе...

Овој превртен облакодер може да стане една од највисоките згради во...

0
Покрај неговата вредна локација, проектот е важен и поради неговото потенцијално социјално влијание Њујорк наскоро би можел да добие нов облакодер кој ќе му додаде...

Избор на уредникот

Копирање не е дозволено!