Дома Здравје 10 природни средства за чистење на црниот дроб

10 природни средства за чистење на црниот дроб

890
0

Црниот дроб е исклучително важен орган во човечкото тело.

Ја чисти крвта од токсини, складира витамини и железо, ги разградува хормоните и одржува константно ниво на гликоза во крвта.

Затоа ви претставуваме листа на намирници за кои е докажано дека ја чистат најголемата жлезда на човечкото тело од хемиски загадувачи како тешки дроги, алкохол и мрсна храна – што сигурно ќе ве очекува викендов…

Лук

Овој „природен антибиотик“ е полн со сулфур кој ги стимулира ензимите на црниот дроб да му помогнат на телото да излачува токсини. Лукот е исто така богат со алицин и селен – два природни средства за чистење на црниот дроб.

Лимон, лимета…

Лимонот, лиметата и грејпфрутот се одлични сојузници во процесот на чистење на црниот дроб. Тие содржат високи дози на витамин Ц, кој го стимулира црниот дроб. Грејпфрутот, пак, го содржи и соединението глутатион – извонреден чистач на најголемата жлезда во телото.

Зелка

Слободно посегнете по домашната зелка, бидејќи оваа тревна храна е одлично средство за чистење на црниот дроб. Затоа, уживајте во оваа храна без грижа – свежа или кисела на природен начин.

Јаболка

Не заборавајте да го грицкате овој богат извор на пектин и други есенцијални елементи одговорни за исфрлање на токсините од телото преку дигестивниот тракт.

Зелен лиснат зеленчук

Јадете спанаќ, блитва и друг лиснат зеленчук богат со хлорофил бидејќи ги неутрализира тешките метали, пестицидите и хемикалиите кои вообичаено го забавуваат црниот дроб.

Цвекло и моркови

Подгответе салата, супа или вкусен прилог од овој корен зеленчук, бидејќи е полн со растителни флавоноиди и бета каротин кои ја подобруваат функцијата на црниот дроб.

Аспарагус

Уживајте во аспарагусот! Овој зеленчук е одличен стартер за варење кој содржи супстанции идеални за природна детоксикација на телото, особено на црниот дроб и бубрезите.

Ореви

Јадете ореви бидејќи овие плодови содржат амино киселини кои му помагаат на црниот дроб да се ослободи од амонијакот. Овие јаткасти плодови се богати и со познати помагачи на црниот дроб – глутатион и омега 3 масни киселини.

Маслиново масло

Не се откажувајте од мастите, туку изберете ги оние здрави извори како што е маслиновото масло, кои на организмот му обезбедуваат течна основа за апсорпција на штетните материи во организмот и нивно исфрлање од организмот.

Зелен чај

Одвреме-навреме почестете го вашето тело за чистење со шолја зелен чај. Овој здрав напиток е полн со антиоксиданси кои го зајакнуваат имунитетот и го штитат од разни болести.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име