Дома Твој готвач 7 рецепти за природни сокови со сезонско овошје

7 рецепти за природни сокови со сезонско овошје

240
0

7 рецепти за природни сокови со сезонско овошје

Влегувањето во пролет и лето носи не само потопли денови и цветање на природата, туку и изобилство свежо овошје кое можете да го искористите за приготвување природен сок!

Комбинацијата од сочни јагоди, освежителна лимета и миризлива нане или можеби слатка праска, сочна круша и зачинет ѓумбир прават неодоливи пијалоци кои ќе ве освежат и наполнат со енергија. Ако не сакате овошје, ова е еден начин на кој сепак можете да ги искористите сите негови придобивки.

Во секој случај, започнете со избирање на свежо сезонско овошје кое ви се допаѓа или што е моментално достапно. Овошјето измијте го под проточна вода за да ги отстраните нечистотиите, а доколку е потребно, излупете го и отстранете ја јамката, семките или стеблата, во зависност од видот на овошјето што го користите.

Исечете го овошјето на помали парчиња за полесно да се меша и да го направите сокот помазен, а можете да додадете лимон, лимета, ѓумбир, свежо нане или дури и зелени листови како спанаќ или кељ. Најдобро е веднаш да се испие свежо подготвен сок, а ако сакате можете да додадете и мраз и веднаш да го послужите.

Истражувавме и најдовме едноставни и одлични рецепти за природни сокови со сезонско овошје – проучете и почнете да се подготвувате!

Рецепти за природни сокови со сезонско овошје

Сок од јагода и лимета

Состојки: јагоди, лимета, малку мед – по желба

Подготовка: Јагодите измијте ги и извадете ги стеблата. Исцедете го сокот од лимета. Во блендер ставете ги јагодите и сокот од лимета, по желба додадете малку мед. Блендирајте додека не се изедначи. Процедете го сокот ако сакате да ја отстраните пулпата.

Освежителен сок од ананас и краставица

Состојки: ананас, краставица, свежо нане

Подготовка: Излупете ги ананасот и краставицата. Исечете ги на помали парчиња. Во блендер ставете ги ананасот, краставицата и неколку листови свежо нане. Блендирајте додека не се изедначи. По желба додадете малку вода ако сокот е премногу густ.

Сок од малина и калинка

Состојки: малини, калинка, лимон

Подготовка: Измијте ги малините и калинките. Исцедете го сокот од лимон. Во блендер ставете ги малините, калинката и сокот од лимон. Блендирајте додека не се изедначи. Доколку е потребно, разредете со малку вода ако сокот е премногу густ.

Цреша и сок од лимон

Состојки: вишни, лимон, малку мед – по желба

Подготовка: Измијте ги црешите и извадете ги јамките. Исцедете го сокот од лимон. Во блендер ставете вишни и сок од лимон, по желба додајте малку мед. Блендирајте додека не се изедначи. Процедете го сокот ако сакате да ја отстраните пулпата.

Киви и сок од зелено јаболко

Состојки: киви, зелено јаболко, свежо нане

Подготовка: Излупете ги кивито и јаболкото и извадете ги семките. Исечете ги на помали парчиња. Во блендер ставете киви, јаболко и неколку листови свежо нане. Блендирајте додека не се изедначи. Додадете мраз за дополнителна свежина.

Сок од јагоди, малини и боровинки

Состојки: јагоди, малини, боровинки, лимон

Подготовка: Овошјето измијте го. Исцедете го сокот од лимон. Во блендер ставете ги јагодите, малините, боровинките и сокот од лимон. Блендирајте додека не се изедначи. Доколку е потребно, додадете малку вода ако сокот е премногу густ.

Сок од праска, круша и ѓумбир

Состојки: праски, круши, ѓумбир, лимон

Подготовка: Измијте ги праските и крушите и извадете ги јамките. Излупете го ѓумбирот. Исечете го овошјето на помали парчиња. Во блендер ставете ги праските, крушите, ѓумбирот и сокот од лимон. Блендирајте додека не се изедначи. Додадете мраз за дополнителна свежина.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име