Дома Психолошки совети 7 работи што треба да ги знаете за себе

7 работи што треба да ги знаете за себе

483
0

Дали навистина добро се познавате себеси или правите работи затоа што чувствувате дека треба? Откријте ги седумте работи што треба да ги знаете за себе доколку сакате да постигнете личен напредок.

 1. Што ве мотивира
  Кои ситуации и околности ви даваат енергија? Откако ќе го откриете ова, секогаш ќе можете да најдете излез од состојбата на летаргија и недостаток на мотивација.
 2. Што ве „тера“ да одолговлекувате
  Одложувањето е веројатно нешто што сите го правиме од време на време. Сепак, важно е да ги одредите оние моменти и ситуации кои предизвикуваат да ги одложувате големите работи дури и за неколку дена или недели, за да можеме да го поправиме нашето однесување и да престанеме да одложуваме.
 3. Кога треба да кажете „не“
  Поставувањето граници е исто така важно – кога ќе ги знаете вашите, ќе можете да се заштитите од штетни, негативни или непријатни ситуации.
 4. Што очекувате од врската
  Единствениот начин вистински да се поврзете со некого е да разберете што е тоа што ве радува, кои се вашите очекувања од партнерот и кои се вашите долгорочни и краткорочни цели кога влегувате во врска.
 5. Што сте спремни да жртвувате за да ја постигнете целта?
  Разбирањето од што треба да се откажете за да постигнете цел или да постигнете задача, ќе ви олесни да одлучите дали дадената цел вреди да се жртвувате, а ако одговорот е да, ќе биде многу побезболно да ја постигнете. .
 6. Кои се вашите слабости
  Ова не е прашање на кое треба да се одговори само на интервју за работа. Познавањето на работите што можете да ги подобрите – нетрпеливоста, на пример – сигурно ќе ви помогне да постигнете личен напредок.
 7. Кои се вашите доблести
  Се разбира, пожелно е да ги знаете вашите доблести. Во што сте навистина добри? Што ве издвојува од другите? Кои вештини ги поседувате – било во вашиот личен или професионален живот – што ве прават единствени? Има многу работи на кои треба да се гордеете, а кога ќе ги идентификувате, тоа ќе ве поттикне да работите на вашите други квалитети со кои не сте задоволни.
Претходна објава10 работи што ги прават добрите мајки
Следна објаваМала земја во Европа во која луѓето најмалку работат, а живеат најдолго

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име