Дома Здравје 7 неверојатни здравствени придобивки од студеното време…

7 неверојатни здравствени придобивки од студеното време…

401
0

Многу луѓе сметаат дека долгите зими се предизвикувачки, но дали знаевте дека постојат многу здравствени придобивки поврзани со студеното време?


Го зајакнува мозокот


Пониските температури можат да ви помогнат да размислите појасно. Студија на Универзитетот Стенфорд откри дека луѓето извршуваат некои когнитивни задачи, како што се донесување одлуки и одржување на смиреност, со поголема контрола кога термостатот паѓа – всушност стануваат помалку импулсивни. Истражувањата исто така покажаа дека луѓето се помалку склони да решаваат сложени задачи во лето отколку во зима – и тоа со добра причина. Мозокот бара глукоза за да функционира, но телото ја користи повеќе кога е топло за да ја задржи температурата пониска, оставајќи помалку гориво за размислување и „бура од мисли“.


Борба против дијабетес


Изложеноста на благо студено време може да им помогне на дијабетичарите со активирање на нивната „кафеава маст“ – ткивото што се користи за производство на топлина. Ова за возврат помага да се апсорбира вишокот гликоза во крвта. „Повторното изложување на студ ќе доведе до подобрена чувствителност на инсулин, дури и кај луѓе кои не се дијабетичари“, вели Денис Блондин, истражувач во болничкиот центар во Квебек. Студија на Универзитетот во Торонто открива дека бремените жени изложени на ладна надворешна температура имаат помала веројатност да развијат гестациски дијабетес отколку оние во потопла клима.


Ублажување на алергиски реакции


„Некои алергии можат да бидат ублажени во текот на зимата – оние предизвикани од дрвја, трева и полен, на пример – затоа што има помало загадување при пониски температури“, рече Ангел Валдрон, портпарол на американската фондација за астма и алергија. „Меѓутоа, ако некое лице е алергично на мувла, неговите алергии можат да се влошат при ладни температури затоа што ги има повеќе“.


Поттикнува подобар сон


Уникатната температура на вашето тело паѓа кога ќе се обидете да спиете. Тој процес може да трае до два часа во текот на летото, но е многу побрз во зима. Покрај тоа, со потемно утро природно спиете подолго и го будите вашето тело подоцна.


Согорувајте калории


Кога сте ладни, вашето тело работи понапорно за да ја одржи својата основна телесна температура, која обично е околу 36-37 ° C. “Нашите тела користат многу енергија за да нè загреат и да го навлажнат воздухот што го дишеме кога сме ладни,” велат експертите. Студија на САД, спроведена на 53 лица, покажа дека учесниците согорувале 34 проценти повеќе калории додека пешачеле кога температурата била помеѓу -5 ° C и -10 ° C отколку што изгубиле додека пешачеле во текот на денот кога температурата била 10 ° C.


Помага во спречување на инфекции


Да, може да станете жртви на повеќе вируси во текот на зимата. Сепак, студиите покажаа дека имунолошкиот систем може да се активира дури и на постудени температури, што ја зголемува нашата способност да ги отфрлиме инфекциите. Се вели дека грипот напредува во ладен и сув воздух. Покрај тоа, времето поминато во затворен простор, покрај другите кои се заразени, може да ги зголеми шансите за земање на инфекција од луѓе близу вас. За да го намалите тој ризик, направете се што бара една сезона на грип. Од превентивна посета на лекар, големи количини на витамин Ц, храна што го зајакнува имунитетот, задолжително често мијте ги рацете и излегувајте надвор.


Го зајакнува вашето срце

Во студено време, срцето работи понапорно за време на периоди на физички напор за испумпување на крв и одржување на телесната температура. Тоа е добра работа. „Вежбањето надвор во зима ги прави срцевите мускули посилни“, објаснуваат истражувачите. Откако ќе се загреете, можеби ќе можете да одите подалеку отколку кога е топло надвор. Но, ако имате ризик од срцеви заболувања, бидете внимателни кога вежбате надвор на студ. Може да го зголеми крвниот притисок и да го намали кислородот до мозокот, ставајќи голем стрес на вашето срце.

Претходна објаваИграта е исклучително важна за која било форма на развој на детето…
Следна објаваВо која насока се движи автобусот?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име