Дома Интересно 7 најубави фудбалски игралишта во светот…

7 најубави фудбалски игралишта во светот…

167
0


Фудбалските натпревари се играат на истите правоаголни терени на трева низ целиот свет. Што тогаш ги прави магични? Неверојатни места каде што се направени.


Гспон, Швајцарија
Највисокото фудбалско игралиште во Европа се искачува на надморска височина од околу 2000 метри во Швајцарија и е дом на аматерскиот фудбалски клуб НК Гспон во Гспон. Името го носи по фудбалерот Отмар Хицфелд, а многумина привлекува со својата необична позиција – опкружена со планини и недопрена природа.

Хенингсвар, Норвешка
Едно од најубавите фудбалски игралишта во светот е скриено во рибарското село Хенингсвар во архипелагот Лофотен во Норвешка. Многумина се прашуваат како фудбалерите од еден локален клуб можат дури и да играат опкружени со таква убавина?


Ал Хаџар, Оман

Продуцентска куќа создаде фудбалско игралиште за снимање видео за една популарна марка автомобили на планините Ал Хаџар во Оман во 2016 година. Кога завршило снимањето, тие го напуштиле фудбалскиот терен. Денес го користат деца од околните села.

Кекертарсуак, Гренланд
Фудбалското игралиште во Кекертарсуак во Гренланд е чудо за светот. Секако направено е од вештачка трева и е опкружено со скршени парчиња глечери.

Махибаду, Малдиви
Фудбалот е популарен спорт на Малдивите, а фудбалските терени се наоѓаат на неочекувани места. Како што е случај со ова игралиште покрај песочната плажа на островот Махибадхо.

Еичи, Фарски Острови
Фудбалското игралиште Еичи се наоѓа покрај морето и е опкружено со планини во истоименото село на Фарските Острови. Само околу 700 луѓе живеат тука. Порано беше главно игралиште на фудбалскиот клуб ЕБ / Стрејмур, денес се користи како место за кампување туристи. И покрај ова, сè уште ве остава без здив заради тоа каде се наоѓа.


Сутомичица, Угљан Хрватска
Кој би бил списокот на најубави фудбалски терени без оној во Сутомичица на островот Угљан во Хрватска? Поради близината на морето, стадионот е опкружен со специјална мрежа што спречува губење на фудбалска топка во голема сина боја. Го користат фудбалерите на НŠК Св. Миховил.

Претходна објаваНе треба да ги давате овие комплименти на други…
Следна објаваКако да се намали чешањето по каснување од комарец

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име