Дома Живот 7 клучни работи кои можат да ја спасат планетата

7 клучни работи кои можат да ја спасат планетата

582
0

Сите сме слушнале дека нашата околина се пополека се уништува, а статистиката само го потврдува тоа. Можеби изгледа дека една личност не може да направи многу за да ја спаси целата планета. Меѓутоа, вистината е дека ако секој поединец го промени својот став, чудесни работи ќе почнат да се случуваат! Најважно е да знаете дека не е толку тешко. Ќе ви олесниме со совети и примери како секој од нас може да придонесе за зачувување на нашата планета Земја!

Заменете ги пластичните кеси со еколошки кеси
Многу луѓе имаат многу пластични кеси во своите домови, кои на крајот завршуваат во ѓубре. Ова може да се смени со лесна чанта, која е доволно мала за да ја собере во секоја торба. Тие кеси се потврди, поголеми, попрактични и еколошки. Таквите кеси може да се користат многу подолго од обичната пластична кеса, а исто така се помалку штетни.

Користи батерии на полнење
Самите батерии не се опасни, но проблемот е што правите со нив откако ќе престанете да ги користите. Нема начин да ги отстраните без да ја оштетите околината. Да, батериите на полнење не се разликуваат многу од обичните батерии, но нивниот животен век е многу подолг и тоа ни овозможува да ја намалиме вкупната штета на животната средина.

Изберете пластични или стаклени шишиња за повеќекратна употреба
Кога за прв пат беа произведени, пластичните шишиња беа хит бидејќи им дозволуваа на луѓето да пијат вода во секое време и на секое место. Во тоа време немаше посебни филтри – само чешма и нечиста вода. Светот сега е поинаков. Постојат филтри за вода и многу други опции кои ни овозможуваат да го намалиме бројот на пластични шишиња што ги користиме. Треба да избереме такви опции, како што се стаклени шишиња со вода или метални шишиња за вода, бидејќи тие се многу помалку штетни.

Користете аератори на вашите славини

Истражувањата покажуваат дека околу 5 литри вода се користат само за миење заби, а едно лице троши 260 литри вода дневно! Замислете колку вода троши целото семејство дневно. Ова важи за сè: миење садови, миење раце, миење на автомобилот или чистење на куќата. Се разбира, не треба да престанеме да ги миеме рацете. Но, она што треба да го направиме е да користиме аератори на нашите славини. Тие мешаат вода со воздух и количината на вода што ја користите ќе се намали за 50%.

Рециклирајте стари работи
Сите имаме облека што повеќе не ја носиме и повеќето се ослободуваат од неа фрлајќи ја. Но, за да избегнете купување на многу други бескорисни работи, обидете се да го повторите начинот на кој користите нешто. На пример, дали стар тенџере од леано железо може да послужи како нов дом за вашето омилено растение? Ова е одличен начин да научите да создавате нешто со вашите раце.

Користи сензори за движење
Многу луѓе веќе виделе сензори за движење само во болници, ресторани и други места, но не и во домовите. Сепак, тие треба да се инсталираат во секоја куќа, особено на места како скали, подруми, тавани и ходници. Места каде што луѓето се премногу мрзливи за да продолжат да ги вклучуваат и исклучуваат светлата. Не чинат многу, но ја намалуваат потрошувачката на енергија за 50% – 70%.

Сортирајте го ѓубрето правилно
И покрај фактот дека ова е прилично едноставно, многу малку луѓе можат да го направат тоа правилно. Но, треба да се обидеме. Ако правилно го рециклираме ѓубрето, можеме повторно да го користиме отпадот. Започнете со пластика – измијте го празното шише и оставете го на страна. Кога имате многу од нив, однесете ги во посебен сад за рециклирање. Потоа почнете да собирате метални работи и хартија. Исто така, не заборавајте да ги собирате светилките и батериите одделно.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име