Дома Интересно 7 интересни факти за чадорите

7 интересни факти за чадорите

700
0

Кога надвор врне, нашиот верен сопатник е скромен чадор. Има многу различни чадори: класични, преклопни, проѕирни, чадори за бура, автоматски, чадори за голф итн. И секој од нас има различен вкус кога станува збор за чадори. Покрај тоа што чадорот е неопходен додаток и често се користи, постојат и некои помалку познати податоци за оваа практична работа. Еве 7 интересни факти за чадорот кои веројатно не сте ги знаеле.

  1. Чадорот го измислиле Кинезите

Како и многу други пронајдоци, чадорот е кинески изум . Кинезите први направија купола од ткаенина, претходник на денешните чадори. Историските извори наведуваат дека тоа се случило во првиот век, поточно во 21-та година од нашата ера. Древните кинески владетели се возеле во кочии над кои имало еден вид навлака за кочија, која била купола и изработена од ткаенина. Благодарение на Патот на свилата, чадорот од Кина стигна до Кореја и Јапонија, а потоа до други делови од Азија и Европа.

  1. Терминот чадор е поврзан со сонцето, а не со дождот

Колку и да звучи нелогично, чадорот е име што всушност не потекнува од зборот дожд, туку може да се тврди дека е поврзано со зборот Сонце. Името чадор (ambrela, amrel) доаѓа од латинскиот збор „umbra“ што значи „сенка, сенка“. Набргу откако овој збор бил прифатен во многу европски јазици, неговото првобитно значење се променило – од нешто што штити од сонце до нешто што штити од дожд.

  1. Невообичаени чадори што ја менуваат бојата и превртени чадори

Денес можете да најдете чадори во различни форми, бои и дезени, од класични до необично дизајнирани чадори. Дури и ако сакате чадор кој постојано ја менува својата боја, можете лесно да го најдете. За да го подигнете вашето расположение во мрачните есенски денови, набавете чадор што ја менува бојата . Бројни брендови произведуваат чадори со оваа посебна карактеристика.

Секој чадор е практичен, но превртените чадори се најпрактични . Тие се превиткуваат во спротивна насока од обичните чадори, така што делот што бил изложен на дожд може да се спакува така што капките што паднале врз него не можат да истечат од него. Можете да го спакувате и да го носите овој чадор каде било, без да морате да го оставите да се исуши.

  1. Најпознатиот чадор на светот

Доколку сте љубител на филмови, сигурно веќе знаете дека постои црн летечки чадор со чија помош можете и самите да летате. Тоа е најпознатиот чадор на светот , а сето тоа поради магичната и единствена англиска дадилка Мери Попинс , хероината на Дизни која е препознатлива по нејзината капа и летечкиот чадор. Мери со себе го носеше својот магичен чадор каде и да одеше.

На церемонијата на отворањето на Олимписките игри во Лондон 2012 година, групата Мери Попинс изведе неверојатна визуелно-сценска изведба во една низа од својот настап додека нејзините членови се спуштаа со летечки чадори до стадионот.

  1. Порано само жените носеа чадори

Чадорите некогаш биле важен симбол на женственоста и ги користеле исклучиво жени. Општо земено, чадорите често се поврзуваат со богатство и висока мода.

Во многу древни култури, мажите кои носеле чадори се сметале за феминизирани. Меѓутоа, во средината на 18 век, врската помеѓу феминизмот и чадорите ослабнала.

  1. Чадорите можат да бидат смртоносни: Дали сте слушнале за бугарскиот чадор?

На 7 септември 1978 година, бугарскиот дисидент, писател и публицист Георги Марков беше убиен со чадор на лондонскиот мост Вастерло . Тој чадор имал скриен пневматски механизам кој пукал со топчиња со силен отров рицин. Четири дена подоцна Марков починал во болница, а само обдукцијата ја открила причината за неговата смрт, кога во ногата му била пронајдена отровна топка испукана од чадорот на убиецот.

Друг бугарски дисидент, новинарот Владимир Костовиште, исто така беше жртва на неуспешен обид за атентат.

Се претпоставува дека овие атентати ги организирала бугарската тајна служба.Денес овој тип на чадор е познат како „бугарски чадор“.

Интересно е тоа што во тоа време често се користеле чадори за криење и шверц на оружје и ножеви.

  1. Чадори како заштита од куршуми (Меткобран)

Очигледно е дека чадорите можат да ве заштитат од дожд, сонце или што било друго што паѓа од небо (снег, град ). Сепак, поранешниот француски претседател Никола Саркози ја подигна целата работа на повисоко ниво и плати 10.000 фунти за чадор што ќе го заштити од потенцијалните напаѓачи. Овој специјален чадор е дизајниран така што може да ја намали брзината и силата на куршумот, но и да го заштити сопственикот од напади со ножеви и кучиња. Чадорот против куршуми е направен од материјали што се користат за правење болиди за формула 1 и вселенски летала.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име