Дома Здравје 40 СМОКВИ ЗА 40 ДЕНА: Природен лек кој ќе ве оживее!

40 СМОКВИ ЗА 40 ДЕНА: Природен лек кој ќе ве оживее!

14328
0

40 СМОКВИ ЗА 40 ДЕНА: Природен лек кој ќе ве оживее!

Смоквите се исклучително корисни и свежи и суви, а консумирањето свежо, свежо набрано овошје е луксуз кој не е достапен за секого.

Но, постои одличен рецепт со суви смокви кој буквално ќе го прероди вашето тело!

Состојки за лекот од 40 смокви:

  • 40 суви смокви
  • маслиново масло

Подготовка:

Смоквите ставете ги во стаклена тегла и прелијте ги со маслиново масло. Затворете со капак и оставете го во фрижидер. По 40 дена, можете да го консумирате овој природен лек.

Апликација:

Една смоква во масло на празен стомак ќе помогне да се зајакне здравјето и да се решат постоечките здравствени проблеми.

За што се добри смоквите?

  • Помагаат за регулирање на работата на гастроинтестиналниот тракт.
  • Високата содржина на влакна во смокви помага во антагонизирање и чистење на телото од токсини.
  • Смоквите се богати со лесно апсорбиран калциум и се незаменливи за лицата со нетолеранција на лактоза.
  • Калиумот, кој изобилно го има во смоквите, го зајакнува срцето.
  • Смоквите содржат голема количина на антиоксиданси, кои го подобруваат имунолошкиот систем и општото здравје.
  • Ја подобрува состојбата на кожата и го изедначува тенот на лицето.
  • Се смета за одличен лек за несоница и утрински мачнини.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име