Дома Здравје 4 природни пијалоци кои делуваат против вируси, бактерии и кашлица

4 природни пијалоци кои делуваат против вируси, бактерии и кашлица

856
0

Ублажете ги симптомите на болно грло со овие чаеви…
Кој е најдобриот чај за болки во грлото?

Овие чаеви имаат антибактериско, антивирусно и антиинфламаторно дејство, па ќе ви помогнат брзо да се ослободите од симптомите на инфекцијата

Болката во грлото често се јавува во зимските месеци и често е придружена со отежнато голтање и чувство на гребење или печење. Сите овие се симптоми на болно грло, кое може да биде бактериско или вирусно.

Во случај на вирусна болка во грлото , обично се јавуваат кивање, затнат нос, висока температура и чувство на исцрпеност, поради што е неопходен одмор. Сепак, важно е да се знае дека, иако понекогаш може да се ограничи на фаринксот, вирусното воспаление може да биде дел од општо воспаление на респираторниот тракт.


Во однос на бактериско воспаление или тонзилитис, тој е предизвикан од бактерии, што значи дека треба да се лекува со специфични антибиотици пропишани од лекар. Тоа е придружено со покачена телесна температура, силна болка, црвени и отечени крајници , отежнато голтање, недостаток на апетит…

Во секој случај, важно е да се консултирате со лекар за да се изврши брис од грло и да се процени каква терапија е неопходна, а од дополнителна помош можат да бидат и природните чаеви. Покрај тоа што чајот, како и секоја течност, ќе ја ублажи иритацијата и ќе го одржува грлото влажно, тој има ефект и на забрзување на закрепнувањето.

Чај од камилица

Познато е дека камилицата делува како антиинфламаторно и антиоксиданс, помагајќи да се намали отокот и да се обноват ткивата. Покрај тоа, ја ублажува кашлицата, а исто така ќе биде корисно да се вдишува преку топол чај и да се испие.


Чај од куркума

Куркумата има долга историја на употреба во народната медицина во Азија, а е многу ефикасна против инфекции. Делува како антиоксиданс, антиинфламаторно, антибактериско, антивирусно…

Зелен чај

Често слушаме дека зелениот чај е најздравиот на светот , а тоа не е без причина. Покрај тоа што делува против бактерии и вируси, богат е со амино киселини, витамини и минерали, има висока содржина на антиоксиданси и докажано делува против симптомите на воспалено грло.

Чај од нане

Со оглед на тоа што содржи ментол, чајот од пеперминт сигурно ќе го смири вашето болно грло, а тој е најдобриот избор пред спиење. Има антивирусно, антибактериско и антиинфламаторно дејство и обично е првиот чај на кој се обраќаме кога ќе забележиме симптоми на болест.

Претходна објаваШто значи спиењето за вашиот имунолошки систем?
Следна објаваГрешки во појадокот кои можат да го подигнат нивото на шеќер во крвта

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име