Дома Родители и деца 4 едноставни трикови за полесно родителство

4 едноставни трикови за полесно родителство

418
0

Не грижете се за ништо што е надвор од ваша контрола.

Кога ќе станете родител, добивате многу совети за родителство. Некои од нив се со датум или дури и смешни („Уживајте во секој момент? Како кога детето вреска наоколу затоа што сака да посвои сладок мачор како домашно милениче?”).

Но, одвреме-навреме добивате совет што е всушност добар. Совети кои ве смируваат и ве водат низ секојдневните предизвици на воспитувањето на децата.

„Преживеј и напредувај“

Во основа, земајте го еден ден во исто време. Не грижете се за ништо што е надвор од ваша контрола. Нахранете го детето, сменете го, заспијте го. Сето ова е важно, затоа живејте ја секоја секунда и видете како напредувате од ден на ден.

“Пауза”

Секогаш застанувајте пред да трчате да помогнете. Оваа гледна точка добива многу чудни изгледи, но создава и многу поавантуристички, независни деца.

„Транзициите се тешки“

Овој став ќе ви помогне да имате повеќе трпение кога ќе се вознемирите бидејќи ве потсетува дека секое движење е шок на која било возраст, а децата едноставно сè уште не знаат како да го изразат тоа.

„Посветете им го вашето неподелено внимание на вашите деца – или воопшто не обрнувајте внимание“

Родителите често избезумено се обидуваат да направат премногу работи одеднаш и на крајот се чувствуваат под стрес и нервозни. Правете една работа во исто време и тоа многу ќе го олесни родителството.

Претходна објаваНе ги фрлајте корите од костени! Користете ги за да ги оживеете прамените во вашата коса
Следна објаваОвие здравствени проблеми почесто се јавуваат во есен и зима, внимавајте сега

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име