Дома Живот 3 методи за управување со менталното здравје кои не се медитација или...

3 методи за управување со менталното здравје кои не се медитација или длабоко дишење…

278
0

1. Терапија со музика,

Слушањето музика во вашиот дом е алтернативна терапија што може да ви помогне во олеснување на вознемирувачките мисли. Создавањето или слушањето музика може да биде ефективна алатка за прилагодување на вашето ментално здравје. Тоа им помага на луѓето да ги истражуваат своите мисли и чувства, според Американското здружение за психологија. Терапијата со музика може да ја олесни анксиозноста има и придобивки и за луѓето со депресија.

2. Арт терапија,

Овој терапевтски пристап ги надминува границите на јазикот, според Американското здружение за уметност. Со други зборови, тоа им дава на луѓето поинаков начин да ги изразат своите чувства или емоции.„Преку креирање слики, размислување цртање, луѓето повторно размислуваат за нивниот однос со психолошките состојби како што се анксиозност и депресија“велат психолозите.Четири студии покажаа „значително намалување“ на симптомите на депресија, во споредба со основните мерки, по осум – дванаесет неделни сесии со уметничка терапија.

3. Екотерапија,

Пешачење во природа се смета како форма на екотерапијаКога последен пат сте комуницирале со природата? Ако имате вознемиреност, депресија лошо расположение, може да размислите да ја искористите моќта за активности на отворено. „Екотерапија“ опфаќа поинаков терапевтски пристапи. Како што се прошетка шумски патека или велосипедизам на отворено?

Постојат докази дека овие видови активности можат да доведат до позитивни подобрувањана менталното здравје. Одење во природа, наспроти урбана средина, исто така, може да го намали крвниот притисок и нивото на кортизол (хормон на стресот), истакнуваат психолошките истражувања.

Претходна објаваАко го решите овој тест, тогаш сте генијалец
Следна објаваПечени бадеми со зачини, вистинско уживање…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име