Дома Здравје 3 кг помалку за 5 дена! Ослабете со диета со сливи

3 кг помалку за 5 дена! Ослабете со диета со сливи

3794
0

3 кг помалку за 5 дена! Ослабете со диета со сливи

Овој режим на исхрана брзо ги намалува килограмите, а не го исцрпува телото…

Повеќето од нас пред празнична пригода, како што е новогодишната ноќ, бараат диета која брзо би изгубила тежина. Дисциплинираните се откажуваат од нешто само за да се стопи стомакот и да се намалат колковите за кратко време, а сметката за тоа ја плаќа здравјето. Американското здружение на нутриционисти предупредува дека не треба да се шегувате со рестриктивните диети. Тие предлагаат диета со суви сливи која ќе го забрза метаболизмот и нема да го ослабне имунитетот.

Сувите сливи се исклучително богати со диетални влакна, се препорачуваат како главна состојка во многу брзи диети бидејќи за краток временски период можат да ве „ослободат“. два или три килограми.

Освен влакна, ова овошје содржи и антиоксиданси, бета каротин, витамин Е и Ц, како и минерали, бакар и калиум.

Овесна каша со сливи

Диетата Prune препорачува шест суви сливи по порција, кои ви обезбедуваат околу 15 грама шеќери – фруктоза и гликоза и околу 25 грама јаглени хидрати.

Плодот на сливата е исклучително богат со состојки кои ќе го зајакнат вашиот имунитет. Интересно е што четвртина чаша сливи обезбедува околу 20 отсто од дневните потреби за витамин А и 15 отсто за диетални влакна.

Примерок мени

Појадок: шест суви сливи

Ужина: едно свежо јаболко

Ручек: виршла и варено јајце

Ужина: повторете го ручекот

Вечера: чаша нискокалоричен јогурт

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име