Дома Здравје 3 зачини кои го подобруваат здравјето! Тие го намалуваат воспалението и го...

3 зачини кои го подобруваат здравјето! Тие го намалуваат воспалението и го регулираат нивото на шеќер во крвта

1414
0

3 зачини кои го подобруваат здравјето! Тие го намалуваат воспалението и го регулираат нивото на шеќер во крвта

Секоја куќа ги има овие зачини, но сигурно не сте знаеле колку се здрави.

Иако многу луѓе ги гледаат зачините како храна која само го подобрува вкусот на храната, тие се многу повеќе од тоа.

Многу зачини играат важна улога во подобрувањето на здравјето, а некои од нив се црн пипер, цимет и куркума.

Црниот пипер е најпознат по своите антиоксидантни својства, како и неговата способност да го стимулира варењето . Овој зачин содржи соединение наречено пиперин, кое може да помогне да се намали воспалението, да се подобри апсорпцијата на хранливи материи од храната и да се поддржи здравјето на мозокот и срцето.

Куркумата содржи соединение со моќни антивоспалителни и антиоксидантни својства наречено куркумин. Затоа, може да ги намали симптомите на артритис и да придонесе за здравјето на срцето.

Циметот има антиоксидантни својства и може да помогне во регулирањето на нивото на шеќер во крвта. Ова го прави особено корисен за луѓето со дијабетес тип 2.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име