Дома Здравје 3 ВИДОВИ ХРАНА ЗА ЧИСТЕЊЕ НА КРВНИТЕ САДОВИ ОД ХОЛЕСТЕРОЛ: Доктор вели...

3 ВИДОВИ ХРАНА ЗА ЧИСТЕЊЕ НА КРВНИТЕ САДОВИ ОД ХОЛЕСТЕРОЛ: Доктор вели дека треба да ги јадете секој ден

8173
0

3 ВИДОВИ ХРАНА ЗА ЧИСТЕЊЕ НА КРВНИТЕ САДОВИ ОД ХОЛЕСТЕРОЛ: Доктор вели дека треба да ги јадете секој ден

Не е изненадување што храната што ја јадете може да помогне во намалувањето на холестеролот. Ако не сте сигурни од каде да започнете, кардиологот Дејвид Сагбир има неколку совети.

„Овошјето и зеленчукот не содржат холестерол и се со малку маснотии, поради што се важни за контрола на високиот холестерол“, изјави тој за EatingWell.

д-р. Сагбир генерално препорачува зголемен внес на овошје и зеленчук, но секогаш издвојува неколку специфични намирници.

Лиснат зелен зеленчук

Храната како спанаќ, кељ и рукола содржи лутеин и други каротеноиди кои можат да го намалат ризикот од срцеви заболувања и да го намалат нивото на холестерол.

Авокадо

Никогаш не можете да погрешите со сестраното авокадо. Тоа е единственото овошје кое содржи мононезаситени масти. Со други зборови, авокадото може да помогне да се намали нивото на ЛДЛ холестерол во крвта, што може да го намали ризикот од срцеви заболувања и мозочен удар.

Агруми

Освен што е слатко, овошјето е здраво и за контрола на холестеролот. Цитрусните овошја, како портокалите, содржат пектин кој може да помогне во намалувањето на нивото на холестерол. Пектинот е вид на растворливи влакна кои го поттикнуваат телото да го намали ЛДЛ холестеролот.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име