Дома Здравје 12 ДЕНА ЈАДЕЛА ПО ТРИ УРМИ НА ДЕН: Кога ќе видите што...

12 ДЕНА ЈАДЕЛА ПО ТРИ УРМИ НА ДЕН: Кога ќе видите што и се случило, ВЕДНАШ ЌЕ ПОЧНЕТЕ!

44102
0

12 ДЕНА ЈАДЕЛА ПО ТРИ УРМИ НА ДЕН: Кога ќе видите што и се случило, ВЕДНАШ ЌЕ ПОЧНЕТЕ!

Дали некогаш сте се запрашале што би се случило доколку почнете да јадете урми секој ден? Повеќето луѓе не размислуваат многу за урмоте и нивното значење.

Сепак, ова итно треба да се промени… Урмите се многу важни за нашето здравје и носат многу здравствени придобивки. Ако јадете три урми дневно, ќе забележите многу добри работи.

Богати се со хранливи материи

Урмите имаат хранлива вредност. Со јадење 3 урми на ден, ќе внесете доволно витамини. Содржат калиум, бакар, магнезиум, манган, витамин Б-6, влакна…

Подобрување на варењето

Урмите се одлични за варење. Тоа се должи на влакната што ги содржат, а кои исто така го намалуваат ризикот од рак на дебелото црево. Се препорачуваат и за третман на хемороиди.

Намалување на болката

Богати се со магнезиум, кој делува противвоспалително, па затоа ја ублажува болката и го намалува отокот. Истражувањата покажаа дека присуството на магнезиум го намалува воспалението на артеријата и ризикот од срцеви заболувања. Делува и на други воспаленија, како на пример артритис.

Здрава бременост

Истражувањата покажаа дека урмите влијаат на бременоста и породувањето. Заклучено е дека жените кои јаделе урми во последните 4 недели од бременоста имале полесно породување. Урмите помагаат и за слабеење по бременоста.

Третман на висок крвен притисок и мозочен удар

Магнезиумот во урмите е корисен за намалување на високиот крвен притисок. Многу луѓе земаат лекови за висок крвен притисок, а ова овошје може да ги направи тие лекови непотребни.

Калиумот, кој е дел од урмите, помага во работата на срцето и го намалува крвниот притисок. Беше испитувано и како урмите влијаат на ризикот од мозочен удар.

Имаше 7 студии кои покажаа дека магнезиумот го намалува ризикот од мозочен удар за 10% на секои 100 мг магнезиум што го консумирате дневно.

Подобра функција на мозокот

Спроведени се многу студии кои го проучувале влијанието на урмите врз здравјето на мозокот. Откриено е дека кога имате доволно витамин Б-6, вашиот мозок работи подобро.

Ова значи дека можете повеќе да се фокусирате и да обработувате информации. Јастозите го прават мозокот подготвен за учење.

Рецепт со урми за многу болести кои треба да ги испробате како превентивна мерка:

Потребно е:

– 5 урми
– 5 суви сливи
– една лажица мелен лен

Користење на:

Користете 12 дена пред секој оброк, а потоа направете пауза 12 денаhttp://www.zena.rs. Исто така, ќе ви помогне брзо да изгубите тежина.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име