Дома Здравје 100 грама чини 25 денари – и ви треба ЕДНА ЛАЖИЧКА ДНЕВНО:...

100 грама чини 25 денари – и ви треба ЕДНА ЛАЖИЧКА ДНЕВНО: Моќен напиток за здраво слабеење што го потиснува гладот

1030
0

100 грама чини 25 денари – и ви треба ЕДНА ЛАЖИЧКА ДНЕВНО: Моќен напиток за здраво слабеење што го потиснува гладот

Овие семки се познати по тоа што го продолжуваат чувството на ситост, па ако редовно ги консумирате, нема да имате глад и прејадување.


Експертите често нагласуваат колку семките од различни растенија се корисни за нормалното функционирање на човечкото тело и можат да бидат сојузник за слабеење , а семето од лен се едни од најефикасните.

Ленот , древно годишно или двегодишно тревно растение, е познато со илјадници години како одличен подарок на природата кога станува збор за неговите корисни ефекти врз здравјето. Неговото латинско име Linum usitatissimum – „најкорисно“ – најдобро опишува колку е широка неговата примена и за колку различни цели се користи .

Многу делови од ова растение може да се користат на различни начини, а кога станува збор за здравјето, најпопуларни се семките од лен .


Зошто треба да јадете ленено семе?

Како и сите семиња кои се богати со масти, лененото семе има значителна енергетска вредност: 100 грама ленено семе содржи дури 534 калории . Богат е и со протеини, кои во иста количина има околу 18,28 грама, а најчесто се препорачува да се консумира во комбинација со месо бидејќи ленот не содржи лизин , важна аминокиселина.

Во 100 грама ленено семе има 28,88 грама јаглени хидрати, од кои повеќето се растителни влакна.

Лененото семе секогаш треба да се конзумира мелено бидејќи неговата тврда мембрана го спречува ослободувањето на хранливите материи
Кога станува збор за мастите во овие семиња, ги има во изобилство: дури 42,16 грама во споменатата количина, а најзастапени се полинезаситените омега-3 и омега-6 масни киселини, а потоа алфа-линолеинската киселина и монозаситените и заситени масни киселини.

Покрај тоа, тие се одличен извор на витамини и минерали , првенствено витамин Б1, фосфор, бакар и растителни соединенија како што се p-кумарна киселина, ферулинска киселина, цијаногени гликозиди, фитостероли и лигнани.

Покрај тоа, семето од лен спаѓа во поевтините семиња – 100 грама чини околу 25 динари во продавниците за здрава храна.

Ленено семе и губење на тежината

Лененото семе е богато со влакна, кои го сочинуваат најголемиот дел од јаглехидратите во нив, дури 27,3 грама во 100 грама семки. Кога јадете храна која содржи многу влакна, подолго ќе се чувствувате сити, бидејќи побавно се вари и се складираат во цревата, а често се препорачува диета базирана на растителни влакна доколку сакате да изгубите тежина на здрав начин.

Тие, инаку, потекнуваат од растенија и се еден вид јаглехидрати, но, за разлика од другите од оваа група, не можат да се поделат на поедноставни компоненти.

Различната храна обично содржи и растворливи и нерастворливи влакна , но тие обично имаат поголема количина од еден вид. Растворливите влакна можат да апсорбираат вода, благодарение на што се создава маса во форма на гел, што не е случај со нерастворливите влакна.

  • Намалувањето на стомачните масти е меѓу главните цели за слабеење за повеќето луѓе. Постојат неколку начини за намалување на салото на стомакот, а тоа вклучува и јадење здрава храна – вели нутриционистката Натали Комова за британски Експрес .


Исто така, медицинската платформа Healthline пишува дека внесот на влакна е многу важен за стабилизирање на нивото на шеќер во крвта , што дополнително може да помогне во регулирањето на телесната тежина.

Покрај влакната, омега-3 масните киселини во лененото семе, кои имаат докажано благотворно дејство, можат да помогнат и во губење на тежината . Ги намалуваат воспаленијата во организмот, кои можат да придонесат за појава на срцеви заболувања, помагаат во заштитата од автоимуни болести и се дел од превенцијата на одредени видови на рак, но дефинитивно се потребни повеќе научни истражувања на оваа тема.


Лененото семе содржи и лигнин, комплексен полимер кој го сочинува клеточниот ѕид на многу растенија и за кој една студија објавена во 2017 година во International Journal of Molecular Sciences покажува дека може да помогне при губење на тежината и регулирање на крвниот притисок.

Како да користите ленено семе за губење на тежината?

Медицинскиот портал Healthline ви претставува рецепт за домашен напиток за слабеење, кој делува така што го продолжува чувството на ситост и го подобрува варењето. Се разбира, тоа не е волшебен лек – напитокот од ленено семе не е замена за здрава, урамнотежена и разновидна исхрана, но може да биде корисен додаток .

Компоненти:

1 лажичка свежо мелено ленено семе
1 лажичка ким
180-240 ml топла вода и лимон

Подготовка:

Во зовриената вода додадете го меленото семе од лен и ким добро промешајте.
Исцедете парче лимон и потоа додајте го во течноста.
Користење:

Пијте еднаш дневно додека се обидувате да изгубите тежина.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име