Дома Нега и убавина 10 трикови за нега што веројатно не сте знаеле

10 трикови за нега што веројатно не сте знаеле

1893
0

10 трикови за нега што веројатно не сте знаеле
Секоја жена сонува да биде убава и згрижена.

Добро е што не треба да трошите многу пари на производи за нега. Многу често се случува она што ни е најпотребно да биде токму таму, при рака.

Ви предлагаме 10 корисни совети кои ќе ви помогнат да заштедите и време и пари:

  1. За брзо отстранување на отокот од лицето и да му дадете свеж изглед на лицето, солен раствор ќе ви помогне

Растворете ја солта во вода (растворот мора да биде многу јак), намокрете пешкир со него и ставете го на лицето 10 минути.

  1. За да ги направите вашите усни пополни и попривлечни, кокосовото масло и четката за заби ќе ви помогнат

Пред излегување, нанесете кокосово масло на усните и нежно масирајте ги со четка една минута.

  1. Маслиново масло за блескава и хидрирана кожа

Маслиновото масло ќе ви помогне да ја исчистите кожата, да ја направите мека, нежна и да и дадете мат изглед. Треба добро да го испарете лицето, а потоа да го втриете маслото во кожата 7 минути. За да се постигнат одлични резултати, постапката треба да се повторува на секои 4-5 дена.

  1. Лековитиот мед ќе ви помогне да се ослободите од воспалението на кожата

За да се ослободите од мозолчето пред важен состанок, нанесете мала количина мед и оставете да делува 15 минути. Потоа исплакнете со вода. Воспаленото место ќе се смири, црвенилото ќе се намали, па полесно ќе го маскирате со козметика.

  1. Капки за очи – прва помош при воспаление на кожата на лицето

Друг начин да се ослободите од непријатните мозолчиња: намачкајте ја влошката (туферот) со капки против црвенило на окото и ставете ја во фрижидер 3-5 минути. Потоа ставете ја влошката на болното место и мозолчето ќе биде речиси невидливо.

  1. Можете сами да направите средство за отстранување шминка за очи

Наполнете стаклена тегла со чиста вода и маслиново масло, во сооднос 3:1. Пред употреба, само протресете ја теглата за да се измешаат состојките. Направено!

  1. Содата ќе ви помогне да го решите проблемот со вродените влакна

Рецептот за домашен пилинг е многу едноставен. Измешајте 1 лажичка сода бикарбона и мелена овесна каша со 1 лажица вода. Измешајте додека не добиете густа паста, а потоа нанесете на кожата, масажа и оставете 5 минути. Потоа измијте со топла вода.

  1. Сода бикарбона помага и за отстранување на темните кругови под очите

Ставете 1 кафе. лажичка сода бикарбона во чаша топла вода или чај и добро промешајте. Потоа натопете ја подлогата во растворот и ставете ја на областа под очите. Почекајте 10-15 мин., А потоа измијте го остатокот и нанесете навлажнувачки крем. Повторете ја оваа постапка секој ден и резултатот наскоро ќе биде видлив!

  1. Маска од банана за густа и сјајна коса

За маската ви треба: банана, јајце, 1 лажица мед и ½ чаша темно пиво. Добро измешајте ги овие состојки, а потоа нанесете ги на вашата коса и оставете ја на 2-3 часа. Потоа исплакнете со топла вода. Повторете ја оваа постапка еднаш неделно и ќе забележите како вашата коса стана силна и густа.

  1. За да имате густи трепки, измешајте кокосово и масло од лаванда

Измешајте ½ c. лажички кокосово масло со 2-4 капки есенцијално масло од лаванда. Со помош на виткач за трепки или стап за уши, нанесете ја смесата на трепките, почнувајќи од коренот до врвовите.
Повторете го овој ритуал за убавина неколку пати неделно и за кратко време вашите трепки ќе станат многу посилни и подолги.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име