Дома Здравје 10 СУПЕРМОЌИ на чајот од нане: Го зајакнува имунитетот, го релаксира нервниот...

10 СУПЕРМОЌИ на чајот од нане: Го зајакнува имунитетот, го релаксира нервниот систем, ја подобрува циркулацијата…

614
0

Нашите баби го користеа како додаток на зовриена вода, над која треба да се застане и да се вдишат миризливите испарувања, за да се решат проблемите со синусите.

Од античко време, нането се користи за ублажување на стомачни проблеми и како природен лек кој го опушта целото тело.

Покрај пријатниот мирис и вкус, нането има и сложен хемиски состав. Нането содржи витамини, минерали, киселини, бета-каротин, влакна, танини, флавоноиди. Исто така е одличен извор на бакар, манган и витамин Ц.

Нашите баби веруваа дека чајот од нане може да биде корисен за многу респираторни проблеми, но и за напнатост и несоница.

Респираторни проблеми

Чајот од нане може да помогне да се смири воспалителниот процес на респираторните органи. Овој пијалок ги опушта мускулите на грлото и помага во ублажување на симптомите на настинка. Благодарение на ментолот, чајот од ова растение може да помогне во чистењето на дишните патишта.

Проблеми со синусите

Како босилек, нането често се користи како билка која благотворно делува на чистење на синусите. Нашите баби го користеа како додаток на зовриена вода, над која треба да се застане и да се вдишат миризливите испарувања.

Постојана кашлица

Наша традиција е да пиеме чај кога не се чувствуваме добро. Поради својата зачинета арома, чајот од нане често се користи за ублажување на кашлицата.

Мускулна болка

Чајот од нане позитивно делува на циркулацијата, а се користи и за ублажување на болки во мускулите кои се јавуваат по тежок напор.

Смирува и опушта

Нането се смета за ефикасна билка за отстранување на напнатоста. Ако сте имале напорен ден и чувствувате непријатност во стомакот, испијте шолја топол чај од нане – ќе ви ги опушти стомачните мускули, па ќе бидете поопуштени.

Против несоница

Смирувачкиот ефект на нането може да биде корисен и ако имате проблеми со спиењето. Пијте топол чај направен од оваа билка во комбинација со малку маточина или лаванда и полесно ќе заспиете.

Забрзува раст на косата

Ако сте загрижени за губење на косата, обидете се со чај од пеперминт за коса. Нането е добар стимулатор на скалпот, кој го поттикнува растот на нова коса. Благодарение на неговата способност да ги прошири крвните садови и со тоа да ја подобри циркулацијата, влијае на растот на здрава коса. Можете да нанесувате чај од нане за коса секојдневно со тоа што ќе ја исплакнете косата со него.

Помага при слабеење

Луѓето обично сакаат да ослабат со што помалку труд и на лесен начин, без да се грижат за бројот на калории, вежбање и слично. Многу истражувања покажале дека чајот од нане е добар за слабеење, т.е. да помогне во процесот на слабеење. Дури и ја зголемува желбата на телото за течности, што е одлична работа, особено кога станува збор за слабеење. Но, пиењето големи количини на чај и вода нема да ја постигне посакуваната цел. Чајот од нане не е волшебно апче за слабеење, не може магично да ги избрише сите калории што сте ги внеле, па затоа најдобро би било да се придржувате до планот за вежбање и да направите мали промени во исхраната.

Третира проблеми со дишењето

Чајот од нане има антисептично и антиспазмодично дејство кое помага во отстранување на флегма и ублажување на кашлицата, чистење на синусите, инфекции на грлото, настинки, грип, астма и бронхитис. На овој начин го одржувате вашиот респираторен систем чист и непречен. Затоа, ако чајот од нане го наречеме чудотворен еликсир, воопшто нема да претеруваме.

Ја контролира анксиозноста и стресот

Пропишаната доза на лут чај од нане може да го намали стресот и анксиозноста. Стресот е еден од најчестите проблеми што се јавуваат денес, а подеднакво лошо ги погодува и постарите и помладите луѓе.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име