Дома Здравје 10 симптоми дека тироидната жлезда не работи правилно

10 симптоми дека тироидната жлезда не работи правилно

27880
0

10 симптоми дека тироидната жлезда не работи правилно

Тироидната жлезда е една од најважните ендокрини жлезди во телото. Тој го лачи хормонот тироксин, кој е неопходен за раст и развој на човекот, а неговото зголемување или намалување може да предизвика големи проблеми во организмот.

Неправилното функционирање на оваа жлезда стана доста честа појава. Подолу се дадени некои од знаците дека не работи правилно.

Брзо губење на тежината

Кога тироидната жлезда е преактивна, ќе почнете да слабеете многу брзо. Без разлика колку јадете, метаболизмот ќе ви се забрза.

Ненормално зголемување на телесната тежина

Хипотироидизам или недоволна тироидна жлезда ќе ја зголеми надуеноста. Ќе ви го успори метаболизмот и брзо ќе се здебелите.

Мускулна болка

Мускулната болка е многу чест симптом на секое хормонално нарушување.

Губење на косата

Неправилното функционирање на оваа жлезда предизвикува опаѓање на косата. Тоа може да биде многу депресивно, особено за жените.

Нередовна менструација

Брзата или бавната тироидна жлезда може да го наруши менструалниот циклус. Хипотироидизмот ќе доведе до прекумерно менструално крварење, додека хипертироидизмот ќе предизвика помалку крварење. Можеби дури и нема да добиете менструација.

Оток кај грото

Тироидната жлезда се наоѓа во вратот и доколку не функционира нормално, може да добиете оток на тој дел од телото.

Конфузија во главата

Неисправната тироидна жлезда ги попречува вашите ментални способности – може да почнете да заборавате на работите и да се чувствувате збунети за времето и местото.

Депресија

Губење на косата, зголемување на телесната тежина и хормонална нерамнотежа се причини кои можат да доведат до депресија.

Бранови

Луѓето кои имаат хиперактивна тироидна жлезда не можат да толерираат топлина. Постојано обилно се потат после секоја физичка активност.

Проблеми со плодноста

Ако работата на тироидната жлезда е забрзана, може да имате проблеми со плодноста.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име