Дома Здравје 10 изненадувачки симптоми кои откриваат недостаток на железо во вашата крв –...

10 изненадувачки симптоми кои откриваат недостаток на железо во вашата крв – не ги игнорирајте

1293
0

Ако се чувствувате добро, железото може да биде одговорно, ако се чувствувате лошо – може да биде одговорен недостатокот на железо во крвта.

Железото помага во производството на црвени крвни зрнца, но и во одржувањето на здрав имунолошки систем.

Недостатокот на железо во човечкото тело е главна причина за анемија, а сидеропеничната анемија е најчестиот тип на анемија. Сидеропенична анемија се манифестира со вртоглавица, слабост и постојан замор. Проверете што можат да откријат овие изненадувачки симптоми дека страдате од недостаток на железо во крвта.

УМОРНИ СТЕ

Ова е најчестиот симптом на недостаток на железо, а д-р Ненси Берлинер наведува дека жените често го пропуштаат овој симптом затоа што научиле да се уморат па ќе го отфрлат како симптом. Сепак, добро е да се разјасни дека недостатокот на железо предизвикува намален доток на кислород во ткивата, па телото ќе биде лишено од потребната енергија. Ако сте уморни и прилично нервозни и имате проблеми со фокусирањето, можеби виновен е недостатокот на железо.

ИМАТЕ ТЕШКИ МЕНСТРУАЦИИ

Кај жените, недостатокот на железо е една од главните причини за обилна менструација, вели гинекологот Жак Мориц. „Жените во оваа ситуација губат големо количество крв, а само околу половина добиваат компензација, а потоа губат исто количество крв следниот месец“, додава тој. Доколку дошло до такви промени во вашиот период, време е да разговарате со гинеколог.

БЛЕДИ СТЕ

Хемоглобинот и дава на крвта црвена боја и затоа нашата кожа е точно розова. Ова значи дека пониските нивоа на протеини може да „одземат“ боја од вашето лице. Ако сте бледи, лесно се забележуваат промени. Но, без разлика на тонот на кожата, ако забележите дека кожата во усната шуплина е бледа, можеби станува збор само за недостаток на железо.

ЧЕСТО ОСТАНУВАТЕ БЕЗ ЗДИВ

Без разлика колку длабоко вдишувате, сепак се чувствувате како да немате доволно воздух? Др. Берлинер наведува дека овој проблем често се забележува кај дефицитот на железо и потребно е да се справите со него, особено ако останувате без здив при вршење на дејствија кои инаку не го предизвикуваат овој проблем.

СРЦЕТО ВИ ЧУКА ПОБРЗО

Срцето што работи толку напорно може да страда поради тоа, па може да се развијат различни состојби, па дури и срцева слабост. Пред да се исплашите, добро е да запомните дека пред работите да тргнат наопаку, мора да страдате од анемија подолго време. Но, дури и ако имате проблеми со срцето, задолжително посетете лекар доколку забележите некакви промени.

СИНДРОМ НА НЕМИРНИ НОЗЕ

Не може да биде таму? Околу 15 проценти од луѓето кои страдаат од синдром на немирни нозе имаат недостаток на железо, а колку помалку железо во телото, толку полоши ќе бидат симптомите.

ИМАТЕ ГЛАВОБОЛКА

Според експертите од Националната фондација за главоболка, недостатокот на железо ќе предизвика повеќе кислород да патува до мозокот и дури потоа другите органи и ткива, а како резултат на тоа артериите може да отечат, предизвикувајќи главоболки.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име