Дома Здравје 10 здравствени проблеми кои ракијата ќе ги реши пред лековите! Заблуда или...

10 здравствени проблеми кои ракијата ќе ги реши пред лековите! Заблуда или лек: Денот треба да започне со една ракија

15423
0

10 здравствени проблеми кои ракијата ќе ги реши пред лековите! Заблуда или лек: Денот треба да започне со една ракија

Сливова и виновата лоза се најпознатите ракии, а како што кажува самото име, се прават од слива и лоза. Посебно популарни се различните билки кои се создаваат со додавање на лековити билки на ракијата и слатката ракија со додадено овошје.

Со оглед на високиот процент на алкохол во ракијата, сепак треба да бидеме внимателни со нејзиното консумирање, но малата и навремена количина на ракија брзо ќе излечи одредени здравствени проблеми. Во продолжение ви пренесуваме листа на заболувања кои нашите предци со децении успешно ги лекувале со ракија.

  1. Болка во стомакот

Дали сте јаделе тежок и мрсен оброк поради кој ве боли стомакот? Прст или два ракија од сливи, лоза или билка веднаш ќе го смират.

  1. Забоболка

Држете голтка ракија на болниот заб десет секунди, протресете ја и потоа исплукајте ја. Повторете уште два-три пати со мала празнина за ракијата да не ги иритира премногу непцата.

  1. Болки во грлото

Доколку болката во грлото е предизвикана од бактериска инфекција, ракијата со неколку капки прополис успешно ќе го дезинфицира грлото. Ќе помогне и топол билен чај со неколку лажици ракија.

  1. Болка во грбот

Нежно масирајте малку ракија на вашиот болен и вкочанет грб. Повторете ја постапката по неколку часа. За оваа намена особено се препорачува Комовица или Тропика, ракија направена од останатиот дел од грозјето по ферментација, но ќе ви одговараат и други ракии.

  1. Вкочанет врат

Исто како вкочанет грб, на ист начин можете да го третирате и вкочанетиот врат со ракија.

  1. Болка при ревматски заболувања

Кај заболените од артритис, масажата со ракија често е средство за ублажување на болките во зглобовите.

  1. Оток

Докажано е дека ракијата ја лади кожата, па добро делува на оток. На отеченото место можете да масирате ракија или да ставите облога. Имајте на ум дека ракијата може да ја иритира кожата по само неколку минути, затоа чувајте ги облогите на отечениот дел од телото кратко време.

  1. Слаба циркулација

Нашите баби и дедовци често користеа чашка ракија по будењето за да ја поттикнат нивната трома утринска циркулација.

  1. Уролошки проблеми

Ракијата со магдонос е одличен сојузник во борбата против бактериските инфекции на уринарниот тракт.

  1. Гадење додека возите

Се разбира, ракијата овде им помага само на возрасните патници, бидејќи возачите не смеат да пијат додека возат. Многу возрасни луѓе сè уште страдаат од мачнини при возење, а ракијата ќе го реши и овој проблем.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име