Дома Здравје 10 вообичаени нарушувања на очите на кои треба да обрнете внимание

10 вообичаени нарушувања на очите на кои треба да обрнете внимание

449
0

10 вообичаени нарушувања на очите на кои треба да обрнете внимание.

Од катаракта до глауком, дознајте за најчестите проблеми со очите и нивните третмани. Не е претерување да се каже дека вашите очи се еден од највредните делови на вашето тело. Со еден поглед, тие можат да комуницираат со нашиот мозок за да препознаваат лица и места, да не предупредат за визуелни знаци на потенцијална опасност итн. Ова е причината зошто одржувањето на здравјето на вашите очи е од клучно значење.


Но, колкумина од нас всушност знаат на што да обрнат внимание кога станува збор за здравјето на нашите очи и кога можеби е време да посетиме лекар? Ако се препознаете во некое од горенаведените, ве молиме посетете офталмолог што е можно поскоро за да спречите можно влошување на видот.

Катаракта
Означени со заматена, млечно бела леќа во окото, катарактата е поврзана со возраста и е почеста кај луѓето над 50 години. Катаракта е заматување на леќата во окото, што може да доведе до намален вид. Леќата е проѕирна структура во внатрешноста на окото која ја фокусира светлината на мрежницата за да можеме јасно да видиме. Кога леќата станува заматена поради катаракта, таа го блокира преминувањето на светлината што доведува до заматен вид.

Суви очи
Состојбата позната како „суви очи“ се јавува кога солзните жлезди не можат да произведат доволно солзи или да произведат солзи со слаб квалитет. Симптомите може да вклучуваат горење, чешање, чувство на туѓо тело во окото, црвенило, чувствителност на светлина, па дури и заматен вид. Постојат многу причини за суви очи. Тоа може да бидат фактори на животната средина како што се изложеност на ветер, сув воздух или чад. Исто така, стареењето, одредени лекови, контактни леќи, одредени болести (како дијабетес) и проблеми со очните капаци можат да придонесат за оваа состојба.

Кератоконус
Кератоконус е состојба во која рожницата на окото, која обично е заоблена, почнува постепено да се разредува и искривува во конусна форма. Оваа деформација на рожницата предизвикува заматен вид и може да доведе до значително оштетување на видот. Ако не се лекува навреме, може да доведе до сериозно губење на видот, а во некои случаи и потреба од трансплантација на рожница.

Дијабетична ретинопатија
Дијабетичната ретинопатија е компликација на дијабетес која влијае на очите. Поточно, влијае на мрежницата, тенката мембрана чувствителна на светлина во задниот дел на окото која е одговорна за препознавање на визуелните информации и испраќање сигнали до мозокот преку оптичкиот нерв. Најдобар начин за спречување на дијабетична ретинопатија е преку рана дијагноза на дијабетес, редовни очни прегледи и почитување на препорачаните терапии за контрола на шеќерот во крвта.

Макуларна дегенерација
Макуларна дегенерација, позната и како макуларна дегенерација , е хронична болест на очите што предизвикува оштетување на централниот дел на мрежницата, познат како макула. Макулата е одговорна за централниот, остар вид што го користиме за читање, препознавање лица и други детални визуелни задачи. За жал, не постои познат лек за макуларна дегенерација, но сегашните третмани можат да ја забават прогресијата на болеста. Третманот зависи од типот на макуларна дегенерација (сува или влажна) и може да вклучува инјекции на лекови во окото, ласерска терапија или фотодинамичка терапија.

Рефрактивни грешки
Рефрактивните грешки се нарушувања на видот кои се јавуваат кога леќата на окото и рожницата не ги прекршуваат (или „прекршуваат“) светлосните зраци за правилно да ги фокусираат на мрежницата. Овие нарушувања се најчестите причини за намален вид и потреба од носење очила или контактни леќи. Миопија, хиперопија и астигматизам се категоризираат како рефрактивни грешки. Рефрактивните грешки се дијагностицираат со офталмолошки прегледи и најчесто се коригираат со носење очила или контактни леќи. Во некои случаи, луѓето со рефрактивни грешки може да се одлучат за хируршки процедури, како што е LASIK , за да го поправат видот.

Глауком
Глаукомот е група на очни болести кои предизвикуваат оштетување на оптичкиот нерв, кој е одговорен за пренос на информации од окото до мозокот. Оштетувањето на оптичкиот нерв може да доведе до постепено губење на видот, а во напредни случаи дури и до целосно слепило. Клучна карактеристика на многу форми на глауком е зголемен интраокуларен притисок (притисок во внатрешноста на окото). Сепак, глаукомот може да постои без покачен очен притисок. Притисокот во внатрешноста на окото се зголемува кога одводот на очната течност (аквахумор) е блокиран или кога се произведува премногу брзо.

Пет знаци на лицето кои може да укажуваат на замастен црн дроб

Пресбиопија
Кога сме млади, леќата во окото е мека и флексибилна, што ни овозможува јасно да ги гледаме предметите на различни растојанија. Како што старееме, леќите стануваат поцврсти и помалку флексибилни, намалувајќи ја способноста на окото да ја менува својата форма и да се приспособи за блиска визија. Презбиопијата, позната и како „сенилна далекувидост“, е природен и вообичаен процес на стареење на очите што предизвикува намалување на способноста на окото јасно да се фокусира на блиски предмети. Ова обично почнува да се манифестира на возраст од 40 до 50 години.

Пловечки честички или точки
Пловачите обично се предизвикани од стареење или акумулација на протеини во стаклестото тело, густата желатинозна супстанција во очното јаболко. Со текот на времето, стаклестото тело може да се намали и да стане полабаво, што може да доведе до формирање на мали грутки во него. Овие грутки фрлаат сенки на мрежницата, кои ги доживуваме како лебдечки честички. Во повеќето случаи, лебдечките честички се безопасни и дел од нормалното стареење на окото.

Солзи
Ако вашите очи произведуваат премногу солзи, ова може да укаже на зголемена чувствителност на светлина, ветер или температурни промени и алергии. Солзите обично се исцедуваат преку мали канали во носот. Ако овие канали се блокирани или не функционираат правилно, солзите не можат да се исцедат, што може да предизвика зголемено кинење. Доколку забележите дека очите постојано ви солат повеќе од вообичаено, важно е да се консултирате со офталмолог за да ја утврдите причината и да добиете соодветен третман.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име