Дома Нега и убавина Јогурт како маска за коса

Јогурт како маска за коса

407
0

Јогуртот има природни антигабични и антибактериски својства и помага да се стимулира растот на кожата и косата на скалпот. Може да ви помогне и да се ослободите од првутот и чешањето, а бидејќи содржи протеини, ја зајакнува и хидрира косата.

Овој млечен производ може да ви помогне и да се ослободите од првутот и чешањето, а бидејќи содржи протеини, ја зајакнува и хидрира вашата коса.

Пред да нанесете шампон, нанесете и масирајте јогурт на вашата коса. Ако имате подолга коса, неопходно е да нанесете јогурт по целата должина. Оставете го да отстои еден час, и ако можете да го издржите, нема да ви наштети да го задржите подолго. Исплакнете со млака вода и потоа нанесете шампон.

Ако сакате да и дадете на вашата коса третман со протеини, измешајте малку јогурт и едно јајце.

Жолчките и белките имаат различни ефекти врз косата.

Белката ја зајакнува косата, додека жолчката ја хидрира и и дава сјај. Нанесете го истото како јогуртот, но не држете го повеќе од еден час. Премногу изложување на протеини може да ја оштети косата. Исплакнете со млака вода и потоа нанесете шампон.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име