Дома Здравје Јадете јаболка исклучиво во овој период од денот и максимално забрзајте го...

Јадете јаболка исклучиво во овој период од денот и максимално забрзајте го метаболизмот

15183
0

Јадете јаболка исклучиво во овој период од денот и максимално забрзајте го метаболизмот

Јаболкото е едно од најздравите овошја кои постојат, но не треба да се јаде во секое време од денот, туку само во одредени периоди.

Досега популарно беше мислењето дека едно јаболко дневно е доволно за да бидете здрави.

Но, зачудувачки е фактот дека ова овошје кое го зајакнува имунитетот не треба да го јадеме во ниту еден период од денот, а за таквата препорака има и конкретни причини.

Според некои истражувања, се препорачува да се јадат јаболка во раните утрински часови бидејќи се богати со диетални влакна и пектин кои се наоѓаат во нивната лушпа.

Имајќи предвид дека повеќето луѓе имаат дигестивни проблеми поради недоволно спиење или лоши навики во исхраната, јаболката треба да се јаде наутро, веднаш по будењето, бидејќи тогаш тие го стимулираат вашето варење подобро од кое било друго овошје

Покрај тоа, пектинот присутен во јаболката може да ви помогне да се ослободите од токсините бидејќи доведува до елиминација на канцерогените клетки од телото.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име