Дома Здравје Јадете го ова задолжително пред спиење

Јадете го ова задолжително пред спиење

4433
0

Јадете го ова задолжително пред спиење

Многумина имаат навика да јадат мед кога се болни, но тој има и други позитивни ефекти врз телото.

Витамините, минералите и аминокиселините кои се наоѓаат во медот можат да помогнат во зајакнувањето на имунитетот, но има и други корисни ефекти врз телото. Една жена по име Мирјана ни раскажа како јадела по една лажичка мед секоја вечер пред спиење, бидејќи слушнала дека е добар за здравјето, а имунитетот и ослабнал и често настинувала. По една недела забележала и други позитивни промени кои се случиле. Инаку, за тоа време не земала други витамини и додатоци во исхраната. Еве што забележа Мира:

Здрав сон и подобро расположение

Ако често се будите навечер, една лажичка мед пред спиење е добра опција за опуштање на телото . Медот содржи триптофан, кој помага во борбата против несоницата и го подобрува расположението.

Силен имунитет

Најпознатото својство на медот е тоа што го зајакнува организмот и му помага да се одбрани од болести. Ова е најчеста причина зошто луѓето го јадат или го ставаат во чај.

Помага при слабеење

Побрзиот метаболизам предизвикува телото да користи повеќе енергија и затоа согорува повеќе масти. Медот има способност да го забрза метаболизмот. Ако го јадете пред спиење, телото ќе согорува вишок маснотии навечер и на тој начин ќе ви помогне да изгубите тежина .

Ја смирува кашлицата

Медот ја ублажува иритацијата на грлото, а со тоа и кашлицата. Најдобар начин да се смири кашлицата е да се разреди една лажичка мед во чаша топла вода и да се испие пред спиење.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име