Дома Здравје Јаглика-одличен лек за кашлица

Јаглика-одличен лек за кашлица

1473
0


Јаглика (Primula veris L.) е растение покриено со влакна со црвени глави. Листовите се јајцевидни, влакнести на задната страна, а цветовите се на оклоп на врвот на стеблото. Чашката е надуена со јајцевидни заби, цветовите се темножолти со собрани лобуси на круната и пет црвено-жолти дамки во фаринксот. Расте во Централна и Јужна Европа и Кавказ, на сончеви ливади и под светли грмушки во ридско-планинските предели.

Како лековит дел од растението се користат исушен корен (Primulae radix) и цвет (Primulae flos).

Хемиски состав: Коренот на лопатката содржи 5-10 проценти тритерпен сапонини, фенолни гликозиди и хинони. Цветот содржи до 2% сапонозиди, флавоноиди и ензими. Свежите млади листови од горчлива тиква се богати со витамин Ц.

Употреба: За разредување на густите бронхијални секрети и за ублажување на кашлањето

Ограничувања за употреба: Може да предизвика алергиски реакции или дигестивни проблеми кај чувствителни лица.

Начин на подготовка и употреба на чајот: Една кафена лажичка сечкан корен прелијте ја со 200 мл ладна вода, оставете да зоврие, процедете по пет минути и пијте 4-5 пати на ден за шолја чај засладен со мед. Една кафена лажичка цвет од горчлива тиква прелијте ја со 200 мл зовриена вода, оставете ја да отстои 15 минути, процедете ја и испијте 2-3 пати чај во текот на денот.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име