Дома Здравје Што се случува со нашето тело ако јадеме 3 суви сливи секој...

Што се случува со нашето тело ако јадеме 3 суви сливи секој ден пред појадок

6357
0

Што се случува со нашето тело ако јадеме 3 суви сливи секој ден пред појадок

Кои се здравствените придобивки од ова неверојатно овошје?

Сувите сливи се, без сомнение, најдоброто сушено овошје . За разлика од свежите сливи, сливите може да се чуваат околу шест месеци. Кога се чуваат во фрижидер, во затворен сад, остануваат за јадење и до една година.

Сувите сливи содржат концентриран сорбитол и влакна, што им дава поголем лаксативно дејство од свежите сливи. И свежите и сувите сливи се вистинска ризница на калиум, растителни влакна, витамин К, додека во трагови може да се најдат магнезиум и железо.

Во која било форма, сливата е неверојатно богата со уникатни фитонутриенти, неохлорогена и хлорогена киселина. Овие супстанции се класифицирани како феноли, а нивната улога како антиоксиданси е потврдена во неколку научни студии. Од исклучителна важност е способноста на свежите и сувите сливи подобро да го искористат железото во организмот, кое е поврзано со витаминот Ц во плодовите на тоа овошје.

Јадењето четири до пет сливи ви дава околу 280 mg калиум, или околу 12% од дневниот препорачан внес. Еве неколку потенцијални здравствени придобивки од јадење сливи.

Сувите сливи како лек

Еден од најстарите кинески лекови се прави од суви (чадени) сливи и се нарекува убаи. Овој лек ги ублажува симптомите на гадење, треска и кашлица. На врвот на листата од 24 видови овошје со антиоксидантна моќ е свежата слива (prunus domestica), додека сувите сливи се далеку пред сувите смокви, урмите, грозјето, кајсиите, со двојно поголема антиоксидантна моќ.

Сувите сливи се добар извор на нерастворливи и растворливи влакна. Нерастворливите влакна помагаат во одржување на редовна столица, додека растворливите влакна помагаат во умерено варење и апсорпција на хранливите материи од храната. Сувите сливи исто така содржат сорбитол и хлорогена киселина, што може да ја зголеми фреквенцијата на столицата.

Антиоксидансите и антиинфламаторните својства на сливите може да спречат губење на коскената маса и да помогнат во одржувањето на здравата густина и формирање на коските, според клиничките студии. Поголемите количини на витамин К во сливите исто така помагаат во подобрување на здравјето на коските.

Само три до четири суви сливи дневно можат да помогнат во неутрализирање на клетките на штетните слободни радикали кои (негативно) влијаат на меморијата.

Зошто треба да јадете сливи секој ден

Истражувањата покажаа дека флавоноидите присутни во сливите се ефикасни во заштитата од когнитивното оштетување поврзано со возраста. Редовното консумирање сливи, исто така, помага во спречување на невродегенеративни нарушувања поврзани со возраста, како што се Алцхајмерова и Паркинсонова болест.

Сувите сливи можат да помогнат во намалувањето на нивото на гликоза во крвта и ЛДЛ холестеролот („лошиот холестерол“), додека ги штитат вашите клетки од оштетување што може да доведе до болести.

Кога да јадете сливи

Јадењето суви сливи наутро е одличен начин да ги искористите придобивките од антиоксидансите за да го започнете денот. Ова може да помогне при редовно празнење на дебелото црево и да спречи запек. Плус, природниот енергетски поттик од сувите сливи може да ви помогне да имате попродуктивно и поенергично утро. можеби не е најдобро време за ублажување на запек. Лаксативното дејство на сувите сливи може да помине за неколку часа, а нивното консумирање пред спиење може да предизвика непријатност и нарушен сон. Затоа, најдобро е сувите сливи да ги јадете порано во текот на денот и остава доволно време за лаксативно дејство пред спиење.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име