Дома Здравје Шест можни причини за мозочна магла или ментален замор

Шест можни причини за мозочна магла или ментален замор

580
0

Шест можни причини за мозочна магла или ментален замор

Мозочната магла не е медицинска состојба сама по себе, туку симптом на други здравствени проблеми . Се карактеризира со когнитивни тешкотии како што се проблеми со меморијата , недостаток на ментална јасност, слаба концентрација и неможност за фокусирање .

Често се опишува како ментален замор. Мозочната магла може да се меша со секојдневните активности како што се работата или училиштето, иако можеби не е трајна.

Шест можни причини за мозочна магла

Идентификувањето на основната причина за мозочната магла е од клучно значење за ефективно управување.

Стресот

Хроничниот стрес може да доведе до ментален замор со зголемување на крвниот притисок , слабеење на имунолошкиот систем и предизвикување депресија . Преоптоварен мозок се бори со размислување, расудување и фокусирање.

Недостаток на спиење

Лошиот квалитет на сон ја нарушува функцијата на мозокот. Целете на 8-9 часа сон навечер за да избегнете слаба концентрација и заматени мисли.

Хормонални промени

Хормоналните флуктуации, како што е зголемувањето на прогестеронот и естрогенот за време на бременоста или намалувањето на естрогенот за време на менопаузата , може да ја нарушат меморијата и концентрацијата.

Диета

Недостатоците во исхраната , особено витаминот Б12 , може да предизвикаат мозочна магла. Може да придонесат и алергии на храна или чувствителност на супстанции како што се аспартам , кикирики или млечни производи .

Лекови

Некои лекови, вклучително и одредени апчиња за спиење и лекови против болки, може да предизвикаат мозочна магла. Прилагодувањето на дозите или менувањето на лекови може да помогне.

Мозочната магла е исто така честа појава по лекувањето на ракот, познато како хемотерапија на мозокот .

Медицински состојби

Состојбите кои вклучуваат воспаление, замор или промени во гликозата во крвта , како што се синдромот на хроничен замор, фибромијалгија , анемија , депресија , дијабетес , мигрена , хипотироидизам , автоимуни болести , дехидрација и вирусни инфекции како КОВИД-19 , може да доведат до мозочна магла.

Дијагностицирање на мозочна магла

Консултирајте се со лекар ако мозочната магла опстојува или се влошува. Бидејќи ниту еден тест не може да го дијагностицира, давателите на здравствени услуги ќе го испитаат вашето ментално здравје , исхрана , физичка активност и лекови.

Дополнителни тестови може да вклучуваат анализа на , тест за алергија или тестирање за спиење .

Третман на мозочна магла

Третманот зависи од причината. На пример, додатоците на железо можат да помогнат при анемија , додека кортикостероидите може да се препишат за автоимуни болести. Решавањето на недостатоците во исхраната, промената на лековите или подобрувањето на квалитетот на спиењето, исто така, може да ги ублажи симптомите. Еве неколку совети:

спијте 8-9 часа навечер

управувајте со стресот преку пријатни активности

ограничете го внесот на алкохол и кофеин

вежбајте редовно , но не премногу блиску до спиење

вклучете се во активности кои го предизвикуваат вашиот мозок, како што се загатки

практикувајте урамнотежена исхрана богата со протеини, овошје, зеленчук и здрави масти .

Иако мозочната магла може да биде фрустрирачка, идентификувањето и решавањето на нејзината основна причина може да доведе до значително подобрување во квалитетот на животот.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име