Дома Интересно Шапката на Наполеон Бонапарта продадена за неверојатна сума

Шапката на Наполеон Бонапарта продадена за неверојатна сума

340
0

Шапката на Наполеон Бонапарта продадена за неверојатна сума

Шапка која му припаѓала на Наполеон Бонапарта е продадена за 1,9 милиони евра на аукција во Париз.

Црната капа од дабар била проценета на помеѓу 600.000 и 800.000 евра.

Лицето што ја купило капата не се појавило.

Историчарите велат дека шапката била дел од брендот на Наполеон, а носењето настрана ја направило препознатлива во битката.

Тој поседуваше околу 120 капи со бирони низ годините, но се смета дека останале само 20, од ​​кои многу се во приватни колекции.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име