Дома Твој готвач Чудо од едно јајце: Рецепт за брза торта која никогаш не разочарува

Чудо од едно јајце: Рецепт за брза торта која никогаш не разочарува

3032
0

Чудо од едно јајце: Рецепт за брза торта која никогаш не разочарува

Ако почнете да ги прелистувате тетратките со рецептите на вашата мајка, сигурно ќе го фатите звучниот наслов – „Чудо од едно јајце“. Рецептот за едноставна торта се состои од состојки кои обично ги имаме секогаш во кујната и за чија подготовка треба да одвоите малку време.

Состојки за чудото од едно јајце:

БИСКВИТ

1 јајце

1 чаша шеќер

1 чаша мелени ореви

1 чаша млеко

½ чаша масло

1 чаша брашно

1 прашок за пециво

КРЕМ

1 пудинг од ванила

3 дцл млеко

2 лажици шеќер

150 гр путер

Чудо од едно јајце – подготовка:

Се матат јајцето и се додава половина шолја шеќер и се продолжува со мешање или матење со жица додека не се добие густа кремаста текстура. Потоа додадете го млекото и постепено додавајте го остатокот од шеќерот додека мешате. Потоа се меша со маслото, па се додаваат оревите со лажица и се работи се, а на крај со лажица се меша брашното измешано со прашокот за пециво.

Вака подготвената смеса истурете ја во подмачкана и набрашнета тава. Се пече во рерна загреана на 180 степени околу 20 минути. Бисквитот мора да биде сочен, па затоа е важно да не се превари. По 15 минути печење, проверете го центарот на бисквитот со чепкалка за заби. Доколку на чепкалката не останат траги од смесата, можете да ја извадите од рерна.

Започнете со подготовка на кремот. Одделете 1 дцл млеко и измешајте пудинг и шеќер, а остатокот од млекото ставете го во тенџере да зоврие. Намалете ја топлината и со мешање полека додајте го подготвениот пудинг во врелото млеко. Кога сè ќе зоврие, тргнете го од оган и оставете го да се излади, а потоа измешајте го путерот и сè добро измешајте со миксер.

Во изладениот бисквит додадете го кремот и посипете со додаток по избор – рендано чоколадо, мелени бисквити, цимет, мелени ореви… Доколку не сакате крем со пудинг, пред послужување ставете шлаг на колачот и посипете со повторно саканиот додаток.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име