Дома Здравје Чмичак или трн

Чмичак или трн

481
0


Која е врската помеѓу чмичак и трн? Погодувате, непријатно чувство на оток и пецкање што се јавува во пределот на надворешниот или внатрешниот очен капак.

Ова е многу честа инфекција со која се среќаваат општите лекари и офталмолозите.

Може да трае две до три недели и обично поминува сама по себе.

Што е чмичак?
Chmicak или hordeolum е гнојна инфекција на една од жлездите лоцирани во пределот на очниот капак.

Однадвор, тие се лојните Zeiss и лакрималните Mols, а од внатрешната страна на очниот капак, Meibomian жлезди.

Улогата на овие жлезди е лачење на течности, антитела и масти кои го штитат нашето око и овозможуваат негово нормално функционирање.

Кога една од овие жлезди ќе се воспали, излезниот канал е затворен и гнојната содржина се акумулира во внатрешноста на жлездата.

Ова доведува до карактеристично формирање на гноено црвено мозолче и појава на непријатност.

Најчеста причина за инфекција се бактериите од родот стафилококи .
Имајќи предвид дека иглата најчесто се наоѓа на надворешниот или внатрешниот дел на очниот капак, проблемите се поврзани со неговата локализација.

Најчесто тие се:

Црвенило и оток во пределот на работ на очниот капак,
Присуство на гнојна содржина во областа каде што има оток и црвенило,
Непријатно чувство на тежина и горење болка во пределот на очниот капак,
Зголемено кинење и пецкање во пределот околу очите,
Чувство како да има туѓо тело во окото што ве тера да триете и гребете…
Не треба да има болка во внатрешноста на окото, проблеми со очното јаболко, движење во внатрешноста на очното јаболко, спуштање или ширење на оток и црвенило на околното ткиво.

Доколку се појават овие показатели, задолжително е да се јавите кај офталмолог.

Исто така, честото појавување на оток и црвенило во пределот на очните капаци може да биде знак за некоја друга болест и воедно е причина за подетален преглед.

Како да се третираат чмичак?
Оваа состојба обично поминува сама по себе.

Пукнатината обично се распаѓа најмногу во рок од неколку дена.

Доколку трае подолго или почне да се шири или да се комплицира, неопходно е да се побара совет од лекар или офталмолог.

Постојат неколку работи што можете да ги правите дома.

Не тријте, гребете или постојано допирајте ја погодената област.

Нанесувањето топли, чисти облоги неколку пати на ден по 5-10 минути може да го забрза закрепнувањето.

Целта е да се омекне содржината за полесно да излезе.

Пожелно е да се измие погодената област со млака вода и неутрален по можност детски сапун или шампон за да се отстранат нечистотиите и бактериите.

Не треба да користите шминка, контактни леќи или нешто што може дополнително да го иритира вашиот очен капак.

Извлекувањето на засегнатата ресница може да го забрза периодот на опоравување, но не треба сами да ја исцедувате содржината на трепката.

Дополнителна терапија може да се добие по лекарски преглед.

Употребата на антибиотски масти или капки може да го забрза закрепнувањето.

Употребата на системски антибиотици е резервирана за најтешките случаи, како и хируршка интервенција, односно правење засек преку кој излегува содржината.

Се разбира, хируршкото отворање на јазолот е најретката процедура и ретко се изведува.

Како да се спречи појавата на мозолчиња?
Со оглед на тоа што игличката најчесто се јавува како резултат на инфекција и блокирање на секрецијата на жлездите во пределот на очниот капак, основата за спречување на појавата на оваа состојба е одржувањето на хигиената.

Па тоа:

Не треба да ги триете и допирате очите со валкани раце,
Променете ги крпите што ги користите за редовно бришење на лицето и не го бришете лицето со стари валкани крпи или корпи.
Обидете се да користите заеднички крпи за да го избришете лицето што е можно помалку.
Грижете се за хигиената на леќите со редовно менување на истите,
Избегнувајте носење шминка со истечен рок,
Откако ќе останете во просторија со многу прашина или нечистотија, измијте го лицето со млака вода и неутрален сапун.
Луѓето кои страдаат од одредени хронични болести како што се дијабетес, себореичен дерматитис, зголемено ниво на маснотии во крвта итн. имаат поголема веројатност да имаат проблеми од овој тип, па затоа е императив да се држат овие хронични заболувања под контрола.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име