Дома Живот Четири НЕВИДЛИВИ симптоми на менопауза: Жените не обрнуваат внимание

Четири НЕВИДЛИВИ симптоми на менопауза: Жените не обрнуваат внимание

763
0

Четири НЕВИДЛИВИ симптоми на менопауза: Жените не обрнуваат внимание, но се јасен показател.

Овој период не е воопшто лесен и едноставен за една жена.

Кога жената ќе ја достигне возраста кога треба да влезе во менопауза, постојат различни симптоми кои водат до предменопауза, но може да се појават и помалку познати знаци кои ќе укажат на почетокот на оваа фаза. Покрај нередовните менструации, кои се јасен показател, има и такви кои се помалку забележливи.

Промени во расположението
Во менопаузата многу е тешко да се контролираат емоциите, бидејќи доаѓа до дисбаланс на хормоните. Чувството на незадоволство, лутина и тага може да се ублажат со тренинг и прошетка во природа. Во тој период добро ќе ви дојде секоја физичка активност.

Сувост на вагината
Доброто ниво на естроген во вагината ја одржува влагата во вагината. Како што се намалува нивото на естроген, така се намалува и проблемот со сувоста.

Проблем со меморијата
Ќе забележите дека во вообичаените активности не можете да запомните некои вообичаени работи. Ова не е сериозно губење на меморијата, туку ослабена меморија. Ова може драстично да го влоши квалитетот на вашиот живот, па затоа е важно да читате, па дури и да пишувате што е можно повеќе за да го задржите нивото на концентрација.

Оваа промена на КОЖАТА е првиот знак за заболување на црниот дроб

Несоница
Кога ќе дојде до менопауза, доаѓаат сериозни проблеми со спиењето. Зголеменото потење значително влијае на квалитетот на сонот. Жените во овој период може да развијат анапеја, дури и ако претходно немале проблем со неа. Можен е и лесен сон, каде што сигурно ќе се разбудите наутро ненаспани.


Лекарите исто така велат дека постои можност на некои жени наеднаш многу да им пречи одредена храна. Она што најмногу го сакавте, сега можете да не ви се допаѓа. Повторно, сето тоа зависи индивидуално од жена до жена.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име