Дома Здравје Четири евтини намирници со низок гликемиски индекс кои помагаат при слабеење

Четири евтини намирници со низок гликемиски индекс кои помагаат при слабеење

388
0

Четири евтини намирници со низок гликемиски индекс кои помагаат при слабеење

ХРАНАТА со низок гликемиски индекс е клучна компонента на целокупната благосостојба. Побавно се вари и се апсорбира, што значи дека се чувствуваме подолго сити кога го јадеме.

Исхраната богата со овие намирници помага да се контролира телесната тежина со тоа што го зголемува чувството на ситост и го намалува внесот на калории, а во исто време го стабилизира нивото на шеќер во крвта, што е важно за дијабетичарите.

Која храна помага при слабеење, одржување на здраво ниво на холестерол и шеќер во крвта? Нутриционистот Варша Катри ги сподели своите четири омилени избори со SheFinds.

Мешунките

Освен што се природно ниски со заситени масти и полни со растворливи и нерастворливи влакна, мешунките се одличен извор на протеини од растително потекло. Вклучувањето на мешунките, како што се гравот, наутот и леќата, во исхраната може да помогне во намалувањето на холестеролот и да придонесе за намалување на ризикот од кардиоваскуларни болести.

Истражувањата покажуваат дека мешунките можат да ги имитираат ефектите на лековите кои го убиваат гладот, како што се Ozempic и Wegovy.

Овошје од бобинки

Бобинки се богати со диетални влакна, вклучувајќи растворливи влакна како пектин. Пектинот ја забавува брзината со која шеќерот се апсорбира во крвотокот, помагајќи да се контролира нивото на шеќер во крвта.

Овес

Благодарение на високата содржина на влакна, овесот ја зголемува ситоста. Овесот содржи и бета-глукан, растворливи влакна за кои е докажано дека го намалува холестеролот со врзување за жолчните киселини во телото.

Јаткасти плодови

Јаткастите плодови се добар извор на витамини, минерали, здрави масти и диетални влакна. Овие елементи помагаат да се контролира гладот ​​и да се чувствуваме сити, а со тоа ги намалуваат шансите за прејадување.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име