Дома Здравје Четири добри работи што мора да ги направите за вашите бубрези

Четири добри работи што мора да ги направите за вашите бубрези

2741
0

Четири добри работи што мора да ги направите за вашите бубрези

Хидратацијата, солта, пушењето директно влијаат на состојбата на бубрезите

Високиот крвен притисок, дијабетесот или семејната историја на бубрежна инсуфициенција го зголемуваат ризикот од развој на бубрежна болест кај скоро секој трет возрасен. Бубрезите ќе бидат здрави ако и вашето тело е здраво. Сепак, постојат неколку совети кои може да се насочат за одржување на нивното здравје.

Намалете ја солта и шеќерот
Повеќето проблеми со бубрезите произлегуваат од висок крвен притисок, дијабетес и кардиоваскуларни болести. Диетата со помалку сол и едноставни јаглехидрати (слатки, ориз, многу леб и тестенини) ќе го спречи развојот на овие состојби и во исто време ќе им помогне на бубрезите.

Вода, но без претерување
Спротивно на популарното верување, не е докажано дека прекумерната хидратација ја подобрува функцијата на бубрезите. Значи, ако пиете повеќе од вообичаените шест до осум чаши дневно, веројатно нема да им помогне на вашите бубрези да работат подобро.

Престани да пушиш
Пушењето може да ги оштети крвните садови и да го намали протокот на крв во бубрезите, па тие нема да можат да функционираат оптимално. Иако испарувањето можеби нема да ве изложи на толку многу токсини како чадот од тутунот, никотинот не му е потребен на вашето тело, а има многу хемикалии во растворите за е-цигари.

Бидете внимателни со суплементите и хербалните лекови

Прекумерните количини на витамински додатоци и некои билни екстракти може да бидат штетни. Бубрезите исто така може да страдаат ако долго време земате нестероидни антиинфламаторни лекови без рецепт за хронична болка или артритис.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име