Дома Здравје Чепкањето на носот го зголемува ризикот од ОВАА БОЛЕСТ

Чепкањето на носот го зголемува ризикот од ОВАА БОЛЕСТ

2137
0

Исклучително грда навика, но некои луѓе не се грижат за тоа. Меѓутоа, сега е научно докажано дека чепкањето на носот дефинитивно не се препорачува.

Имено, чепкањето на носот може да го зголеми ризикот од развој на Алцхајмерова болест и деменција, тврдат научниците од Универзитетот Грифит во Австралија. Претходните истражувања покажуваат дека патогените може да придонесат и за развој на Алцхајмерова болест, но патиштата по кои тие влегуваат во мозокот до неодамна беа нејасни.

Сега, студија на истражувачи од Австралија откри дека една бактерија – Chlamydia pneumoniae влегува во мозокот преку миризливиот нерв од носот, што доведува до развој на амилоидни бета плаки кои се карактеристични за Алцхајмерова болест.

Врз основа на ова сознание, научниците тврдат дека чепкањето во внатрешноста на носот ја оштетува носната слузница, што им олеснува на бактериите да стигнат до миризливиот нерв и да навлезат во мозокот. Чекорењето на носот е навика која генерално се смета за непријатна, но и безопасна. Сепак, истражувањето од Универзитетот Грифит сугерира дека активноста можеби не е толку без ризик како што се мислеше претходно.

Оштетувањето на носната слузница и воведувањето на патогени може да го зголеми ризикот од Алцхајмерова болест, покажуваат сегашните истражувања, а оние што ќе наштетат на дефинитивната причинско-последична врска завршуваат.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име