Дома Живот Цел живот погрешно го правите ова: Кога е најдобро да пиете ТОПЛА...

Цел живот погрешно го правите ова: Кога е најдобро да пиете ТОПЛА вода, а кога е ЛАДНА

606
0

Цел живот погрешно го правите ова: Кога е најдобро да пиете ТОПЛА вода, а кога е ЛАДНА

Првата и најважна работа е да пиете најмалку осум чаши вода секој ден.

Доколку се обидувате да ослабете, добро е да знаете дека диетата и тренинзите без соодветно внесување вода нема да дадат задоволителни резултати.
За да може организмот нормално да функционира, внесувањето на доволни количества вода е исклучително важно за циркулацијата, снабдувањето со крв и функцијата на цревата.

Постои огромна дебата за тоа кога треба да пиете ладно, а кога топла вода. Всушност, за правилно функционирање на телото, двете опции се поволни, но постои правило кога да се пие топла, а кога ладна вода.


Топла вода
Според ајведската медицина, топлата вода е најдобра по будењето бидејќи го забрзува метаболизмот и ја стимулира работата на сите органи.


Најпогоден е и после тренинг, бидејќи изгубената течност и ќе ја вратите енергијата со топла вода.
Поефикасна е и за исфрлање на насобраните токсини во телото од ладната вода. Ја прави кожата помека и посјајна, го стимулира производството на колаген.

Ладна вода
Најдобар начин да се разладите е да земете ладна вода, но совети кога е најдобро време за пиење.
Пред тренинг бидејќи ќе го стимулира согорувањето на калориите и ќе ви помогне да го заштитите телото од прегревање додека вежбате.


Непотребното зголемување на телесната температура може непотребно да ги оптоварува крвните садови, што ќе го оптоварува вашето срце.


Кога сте поспани, не си приготвувајте кафе, само испијте ладна вода и ќе се разбудите подобро од кој било пијалок кој содржи кофеин.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име