Дома Здравје Храна што треба да ја избегнувате кога имате дијареа

Храна што треба да ја избегнувате кога имате дијареа

880
0

Кога имате дијареа или кога се опоравувате од неа, постојат голем број на намирници кои треба да ги избегнувате.
Оваа храна може да го активира вашиот дигестивен систем и да ја влоши или продолжи дијареата.

Храната што треба да ја избегнувате додека имате дијареа се:

• млеко и млечни производи (вклучувајќи протеински пијалоци на база на млеко)
• пржена, масна храна
• зачинета храна
• преработена храна, особено оние со адитиви
• свинско и телешко месо
• сардина
• суров зеленчук
• кромид
• пченка
• агруми
• овошје како што е ананас, цреши, смокви, рибизли и грозје
• алкохол
• кафе, сода и други пијалоци со кофеин или газирани пијалоци
• вештачки засладувачи


Многу случаи на дијареа се краткотрајни и добро реагираат на домашните лекови како што се модифицирана исхрана, висок внес на течности и лекови без рецепт.

Во некои случаи, дијареата е предизвикана од паразити или бактериска инфекција и можеби ќе треба да се лекува со антибиотици .

Земањето пробиотици што е можно поскоро по земањето антибиотици може да помогне да се спречат негативните реакции на антибиотиците со враќање на здравите бактерии во дигестивниот систем. Ова исто така може да помогне да се спречат идни случаи на дијареа.

Ако дијареата е тешка, можеби ќе треба да бидете примени во болница за да примите инфузија.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име