Дома Здравје Храна која може да предизвика опаѓање на косата

Храна која може да предизвика опаѓање на косата

927
0

Постојат десетици причини зошто косата може да се истенчи или да опаѓа, а трихологот Кевин Мур вели дека премногу сол во исхраната е една од нив.

„Премногу сол ќе предизвика акумулација на натриум кој потоа ќе се развие околу фоликулите на косата. Ова влијае на циркулацијата на крвта што тече до фоликулите на косата и на тој начин спречува есенцијалните хранливи материи да стигнат до фоликулите. На крајот, тоа предизвикува косата да стане безживотна, без сјај, па дури и предизвикува губење на косата“, изјави Мур за британскиот GQ.

Сепак, премалку натриум може да доведе до проблеми со растот на косата.


„Премалку сол ќе ја намали содржината на јод во телото, што е неопходно за правилно функционирање на тироидната жлезда. Ако тироидната жлезда е неурамнотежена, вашата коса страда, а последицата може да биде безживотна, досадна и проретчена коса“, вели Мур, пренесува Индекс.

Од друга страна, некои намирници ќе ви помогнат да ја одржите вашата коса силна.

На пример, железото и витаминот Б5 можат да спречат проретчување на косата и да одржат здрав скалп, додека протеините се клучни за силата и сјајот.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име