Дома Здравје Храна која го намалува потењето

Храна која го намалува потењето

703
0

Покрај секојдневното туширање и употребата на антиперспиранти, со овој проблем можеме да се избориме и со помалку агресивни методи – здрава исхрана.

Погледнете која храна помага

Телото на здрав возрасен човек не треба да лачи повеќе од 400 мл пот дневно. Но, кај некои луѓе потењето е надвор од контрола.

Преку потта, тие излачуваат до еден литар течност дневно, објаснува Мајк Ремзи во книгата „Престанете да се потите и започнете да живеете: Практичен водич за завршување на проблемот со потта од пазувите“. Во такви случаи, треба да се консултирате со лекар кој може да ги утврди причините за проблемот.

Во исто време, мудро е да се следат некои упатства за исхрана.

Храна што го намалува потењето:

  • Избегнувајте преработени јаглехидрати.
    Јадете јаглехидрати со повеќе влакна и хранливи материи – толку сирови во овошје или зеленчук и интегрални тестенини и брашно
  • Чувајте го млекото што е можно помалку со маснотии.
  • Намалете го внесот на сол. Препорачаната дневна граница на внес е 4 грама.
  • Јадете храна богата со калциум. Вашето тело ќе биде поздраво и помалку ќе се потите.
  • Особено во текот на летните месеци избегнувајте кромид и лук. Месото можете да го комбинирате со рендани јаболка.
  • Избегнувајте маргарин, големи количини путер, сончогледово масло и пченка. Гответе или подгответе храна во маслиново масло.
  • Пијте билни чаеви, во поголеми количини. Индиското растение Неем е многу ефикасно за намалување на потта. Жалфијата е добро домашно растение, затоа пијте чај од жалфија секој ден.
Претходна објаваНаучниците тврдат: Досадата има свои добри страни
Следна објаваКако да го спасите мозокот од стареење

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име