Дома Здравје Храна која го забрзува метаболизмот

Храна која го забрзува метаболизмот

623
0

За да го забрзате метаболизмот и затоа да ја регулирате тежината, да го подобрите вашето здравје и да бидете задоволни и сити, не ви се потребни вештачки суплементи, туку состојки од природата.

Освен тоа, тренингот е значително поисплатлив и помалку напорен, доколку го комбинирате со правилна исхрана и соодветно избрана храна.

Олеснете го вашето секојдневие со моќни природни намирници:

Јајца

Една од намирниците што содржи најмногу протеини е јајцето. Особено е добро да јадете јајца за појадок, бидејќи тие ќе ве држат сити подолго од кој било друг оброк, а сите девет аминокиселини што ги содржат помагаат вашиот метаболизам да работи побрзо.

Зелен чај

Добро познат зелен чај чиј кофеин ја зголемува енергијата и ги ослободува мастите од телото. Можете да консумирате две до три шолји зелен чај дневно.

Цимет

Циметот го регулира нивото на шеќер во крвта, со што помага вашиот дигестивен систем и целиот ваш метаболизам да започнат. Можете да го користите како додаток на кафе или да го посипете на посен колач со малку маснотии.

Ѓумбир

Познат како лек за исфрлање на токсините од телото, ѓумбирот е погоден за подобрување на работата на дигестивниот систем, топење масти и олеснување на варењето. Се препорачува чај од ѓумбир, а можете да го користите и како додаток со напиток (кафе, сок).

Лути пиперки

Капсаицинот е главната состојка на лутата пиперка, а има улога да согорува масти и да го забрза метаболизмот. Според стручното објаснување, кога ќе ви се активира симпатичкиот нервен систем (еден од трите дела на автономниот нервен систем кој се активира во стресни ситуации), се ослободуваат хормоните катехоламини. Тие доведуваат до загревање на телото, поради што мастите во телото се раствораат. Маснотиите се претвораат во течност 20 минути откако ќе изедете една лута пиперка.

Овошје од бобинки

Одличен за дијабетичари и луѓе кои се борат со вишокот килограми, како и за „корекција“ на крвната слика. Очекувајте ги овошјата како што се: јагоди, малини, брусница, рибизли, боровинки… И уживајте во сите нивни привлечности!

Авокадо

Од 11 до 17 отсто влакна се наоѓаат во едно авокадо, а покрај тоа има и големи количини на незаситени масти и протеини. Дури и пет часа по консумирањето, авокадото ќе ве држи сити.

Чиа семе

Помалку познат кај нас, но може да се купи во повеќето домашни продавници за здрава храна. Во Централна и Јужна Америка веќе долги години се познати како лек кој превентивно се користи за регулирање на дијабетес, вишок килограми и кардиоваскуларни заболувања. Чиа семето е богато со незаситени масти и влакна кои ќе ве држат сити подолго време.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име