Дома Здравје Храна која влијае на сонот

Храна која влијае на сонот

294
0

Храна која влијае на сонот

Постојат многу трикови како да го подобрите квалитетот на сонот. Еден од нив е храната што ја јадеме, што може да влијае на начинот на кој спиете.

Храната која ви помага да спиете побрзо се банани, индиски ореви, зелен лиснат зеленчук, млечни пијалоци, интегрален леб, слатки компири и вода.

Состојките што ги содржат ги опуштаат нашите мускули, ја задоволуваат потребата од јаглехидрати без да го покачат нивото на шеќер во крвта и не штитат од дехидрација.

Храна која треба да се избегнува пред спиење е шеќер, чоколадо, премногу зачинета храна, „брза храна“ и алкохол.

Тие прават да се чувствувате лошо и уморно, затоа обидете се да ги избегнувате колку што можете повеќе.

Претходна објаваПриродни начини за борба против болки во грбот
Следна објаваШто сето тоа ви го оштетува видот

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име