Дома Здравје Храна за побрз метаболизам…

Храна за побрз метаболизам…

352
0

Знаеме дека звучи премногу добро за да биде вистина, но … навистина има храна што може да ви помогне да го забрзате метаболизмот и да го ослободите телото од токсини што го спречуваат вашето тело да дише.
Бидете сигурни да јадете секоја од овие намирници заедно со друга здрава храна, без нездрава храна , бидејќи нема да имате никаква корист ако подготвите некоја од овие намирници со чипс, пица, масни и калорични десерти.

Брокула
Кој би знаел дека некои зеленчуци толку добро ќе комуницираат со вашите масни клетки? Ова е токму она што го прави состојката фитонутриент сулфорафан, богата со брокула. Ја стимулира работата на ензимите кои се одговорни за согорувањето на маснотиите. Ова е вашиот најдобар преговарач во согорувањето на маснотиите! Покрај тоа, тој има двојно повеќе витамин Ц од портокалот и помага не само при согорување, туку и при срцеви заболувања и катаракта. Препорачливо е да се подготвува во зовриена, солена вода не подолго од 6 минути, бидејќи со тоа се зачувуваат сите лековити состојки.

Чиа семе
Ова семе е ризница на омега-3 масни киселини, диетални влакна и протеини и го намалува апетитот, го забрзува метаболизмот и активира гликоген, што е многу важно за согорување на маснотиите. Трикот е да ги натопите во вода 15 минути, само за да пораснат во големина 10 пати поголема од вообичаената. Како и кај овесната каша, колку е поголемо семето, толку побрзо вашиот стомак ќе ослободи хормони кои ќе ве „информираат“ дека сте сити. Ова семе, кога ќе се натопи во кокосово млеко и се меша со бадеми и ананас, станува многу вкусно и здраво задоволство.

Лосос
Оваа риба богата со омега-3 киселини ја подобрува чувствителноста на вашиот инсулин, што веднаш ослободува маснотии од областа на половината. Лососот исто така активира тироидни хормони што го забрзува метаболизмот. Најбрзиот начин да го консумирате ова задоволство е да направите салата со грејпфрут и крес.

Кокосово масло
Кокосовото масло е богато со поволни триглицериди што вашето тело вообичаено ги користи за енергија. За време на една студија, било докажано дека согорувате маснотии во стомакот подобро отколку да конзумирате маслиново масло, што секако не значи дека треба да престанете да конзумирате маслиново масло, туку да го користите заедно со кокосовото како прелив за салати

Цимет
Ароматичниот зачин помага глукозата да се движи далеку побрзо во клетките и побрзо да согорува калории и да го намали инсулинот. Потребно е да консумирате најмалку четвртина лажица цимет за да имате корист.Најбрзиот начин да направите пијалок од цимет е да го споите со пудинг од ванила.

Кафе
Знаеме дека има барем една причина зошто сите сакаме утринско кафе! Кафето предизвикува адреналин, кој испраќа порака до сите клетки да согоруваат маснотии. Кога пиете кафе дваесет минути пред вежбање, тоа ви помага и поинтензивно да вежбате. Трикот е да се конзумира кафето без млеко, тоа ги намалува ефектите на кафето.

Претходна објаваНетолеранција од чоколадо кај деца?
Следна објаваОслободете се од негативните мисли едноставно и лесно…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име