Дома Здравје Ф’стаците се здрави и калорични…

Ф’стаците се здрави и калорични…

553
0

Истражувањата потврдија дека грицкањето ф’стаци може да влијае на тежината Ф’стаците се многу здрави, но ако ги јадете во големи количини, може да се здебелите неколку килограми.

Овие семиња се исклучително богати со калиум, калциум, витамини Ц, А и Е, како и со фолати. Покрај тоа, содржат и микроелементи: железо, цинк, бакар, манган, селен и витамин Ц (пет милиграми).

Треба да се напомене и дека се екстремно калорични – 557 kcal во 100 грама, бидејќи се исклучително масни (44,4 милиграми масти), но и богати со јаглехидрати (27,97 милиграми).

Благодарение на неговата висока калорична вредност, брзо ќе ве засити, а истовремено ќе го намали нивото на холестерол и ќе го заштити срцето.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име