Дома Живот Фенг шуи диета: Лесно слабеете со овие 8 трикови

Фенг шуи диета: Лесно слабеете со овие 8 трикови

1265
0

Фенг шуи диета: Лесно слабеете со овие 8 трикови

Фенг шуи диетата е всушност многу едноставна филозофија која ќе ви помогне да ослабете на многу лесен и едноставен начин.
Слабеењето на фенг шуи денес е насекаде присутно, а неговата ефикасност и едноставност ги освоија сите. Диетата се заснова на техника која им овозможува на секој да се погледне во себе за да ги идентификува и елиминира причините за нездравата дебелина и да го организира својот личен надворешен простор на најдобар можен начин, што ќе му помогне да изгуби килограми.


Фенг шуи диета: Која е тајната?
Во Кина, луѓето со прекумерна тежина се сметаат за нездрави, не можат да го обликуваат својот животен простор и да се ограничат на какви било граници. Затоа, според нив, фенг шуи диетата не значи откажување од каква било храна. Тоа е механизам кој ви овозможува да гледате поинаку на вашиот животен стил и да ги преиспитате вашите навики.

Според фенг шуи , надворешниот простор е одраз на неговиот внатрешен свет. Ако куќата е полна со ѓубре, тоа значи дека и телото е закопано. Експертите за фенг шуи ги нарекуваат непотребни работи или го трошат она што не било користено во последните 9 месеци. Тука спаѓаат неносени алишта, неинтересни книги како и работи кои не се од големо значење за сопствениците на домот.


Значи, пред да започнете со чистење на телото, треба да го исфрлите непотребното и да ги поправите потребните работи кои се дел од личниот простор на личноста.

Фенг шуи диета: 8 правила
Борбата против вишокот килограми ќе донесе многу поголем успех доколку ги следите 8-те правила на фенг шуи:
Јадете храна не од тркалезни, туку од квадратни чинии. Според фенг шуи, кругот симболизира љубопитност, а квадратот – задоволство.


Јадете само во седечка положба.
Украсете ја кујната со елементи на кафени и беж тонови бидејќи го отапуваат чувството на глад додека светлите бои ја будат.


Не јадете пред телевизор. Телевизијата ја оштетува енергијата на храната на една личност, создавајќи недостиг на добра енергија. Затоа, телото го компензира недостатокот на енергија и апсорбира повеќе храна отколку што е потребно за да биде сито.

Закачете фотографија од водопад на ѕидот во кујната. Фенг шуи диетата диктира дека сликата на тече вода ќе помогне да се подготви телото за губење на тежината. Водата е наполнета со енергијата на прочистување и трансформација.
За луѓето кои постојано се чувствуваат гладни, би било добро да добијат часовник што отчукува. Така додека јадат можат да ги слушаат звуците од втора рака и да го следат ритамот.


Подгответе храна во добро расположение. Секоја храна веднаш ги апсорбира нашите емоции, враќајќи ги со впивање на храната.


Што се однесува до храната, кога правите диета, треба да консумирате храна без маснотии, производи од брашно и конзерванси. Според експертите, секоја порција треба да се состои од најмалку 40% зеленчук или овошје, а исхраната не треба да се гледа како казна.

Фенг шуи диетата ќе донесе несомнена корист за личноста која се стреми да води здрав начин на живот. Луѓето кои живеат според оваа филозофија, по правило, немаат прекумерна тежина. Бидејќи непотребните работи апсорбираат големо количество позитивна енергија, на личноста која живее во куп непотребни работи нема сила да се грижи за себе или да воспостави хармоничен однос со внатрешниот свет.

Ориганото како лек


Затоа, првиот чекор кон витка линија треба да биде општо чистење, и просторно и духовно. Само после тоа, треба ментално да се прилагодите на ослободување од вишокот килограми, т.е. да верувате во можноста за слабеење.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име