Дома Health Фантастичен чај од хибискус

Фантастичен чај од хибискус

435
0

Го намалува крвниот притисок, помага при слабеење, го зајакнува имунитетот …

Чајот од хибискус, носи многу здравствени придобивки. Важно е да се знае дека овој пијалок е полн со антиоксиданти кои се борат против негативните ефекти на слободните радикали во организмот.

Овој вид чај е одличен ако сте на диета, се обидувате да го намалите холестеролот, да го одржувате здравјето на срцето или да бидете силни оваа зима и добро расположени …

Чајот од хибискус се подготвува од цветовите (исушени), и има прекрасна темно црвена боја. Има сладок и специфичен вкус и може да се консумира ладен или топол.

Што друго нуди чајот од хибискус?

Тој е природен лек за бактериски инфекции:

Бактериите можат да предизвикаат голем број инфекции, од бронхитис до пневмонија. Споменавме дека е силен антиоксиданс, па не е ни чудо што со чај од хибискус можете храбро да одите во борба против бактериите.

Го намалува крвниот притисок:

Научниците преку бројни студии потврдија дека е корисен за здравјето на срцето и го намалува крвниот притисок, и тоа само по четири недели пиење чај. И, ако немате здравствени проблеми, овој пијалок ќе ве освежи.

Смирува и го подобрува расположението:

Флавоноидите (растителни пигменти) кој ги содржи чајот се добри за менталното здравје – ги ублажуваат симптомите на депресија и го подобруваат расположението. Ако ве „нападне“ лошо расположение, едноставно подгответе чај од хибискус и за кратко време ќе се чувствувате многу подобро.

Помага при слабеење:

Овој пијалок поддржува губење на тежината и често е состојка во препаратите за оваа намена. Чајот го забрзува метаболизмот помога во разградување на јаглехидратите и мастите и го ублажува чувството на глад.

Го зајакнува имунитетот:

Силните антиоксиданти од овој чај можат да го подобрат вашиот имунитет и помага во производството на бели крвни зрнца кои се важни за одбрана на организмот од инфекции.

Дејствува како природен диуретик:

Хибискусот има диуретични својства кои помагаат да се елиминира вишокот течности од телото.

Претходна објава“Погрешеното спиење” додава години на вашето лице
Следна објаваОптимист, песимист или реалист – Kој си ти?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име