Дома Здравје УТРИНСКА НАВИКА ФАТАЛНА ЗА ЖЕНИТЕ: Ве дебелее, а хормоните дивеат

УТРИНСКА НАВИКА ФАТАЛНА ЗА ЖЕНИТЕ: Ве дебелее, а хормоните дивеат

1017
0

УТРИНСКА НАВИКА ФАТАЛНА ЗА ЖЕНИТЕ: Ве дебелее, а хормоните дивеат

Пиењето кафе рано наутро, кога нивото на кортизол е највисоко, ги нарушува хормоните во телото и го нарушува деноноќниот ритам.
Кафето е еден од најпопуларните пијалоци во светот со причина, но треба да го знаеме времето и мерката за да ни помогне.

Студијата објавена во дигиталното издание на библиотеката на Националниот институт за медицина на САД покажа дека кафето на празен стомак, особено кај жените, лошо влијае на здравјето. Поради природниот биолошки ритам, нивото на кортизол во организмот е највисоко наутро кога се будиме, а најниско навечер кога спиеме.

Кафето е еден од најпопуларните пијалоци во светот со причина, но треба да го знаеме времето и мерката за да ни помогне. Зошто рано пиењето кафе лошо влијае на жените?

  • Пиењето кафе рано наутро, кога нивото на кортизол е највисоко, ги нарушува хормоните во телото и го нарушува деноноќниот ритам. Кортизолот лошо влијае на овулацијата, хормоналната рамнотежа и тежината – објаснува за порталот PureVov нутриционистот и доктор Карлин Розенблум.

Конзумирањето кофеин кога нивото на кортизол е највисоко стимулира зголемено лачење на кортизол. Иако се уште не е објаснето зошто тоа се случува, веруваме дека тоа е поврзано со ефектот на кафето врз одредени витамини и минерали во организмот – заклучува д-р Розенблум и предупредува:


Кортизолот како и сите други хормони е неопходен за функционирање на организмот, но проблемот настанува кога сме постојано под стрес и кога телото постојано го лачи. Ова може да доведе до зголемено ниво на шеќер во крвта и отпорност на инсулин. Освен што стимулира дополнително лачење на кортизол, кафето на празен стомак може да предизвика варење и да го зголеми нивото на желудочната киселина.

Ако имате стомачни проблеми, добро е да знаете дека ладното кафе е 70% помалку кисело од топлото. Кога да го испиете првото утринско кафе?

Ако станувате околу седум наутро, најдобро е првото кафе да го испиете помеѓу 9.30 и пладне – кога нивото на кортизол е природно ниско. Добро е за појадок да јадете храна богата со калциум како бадеми, јогурт или чиа семе, кои ја неутрализираат киселоста, советува Розенблум. Ако пиете кафе во овој момент, ќе го добиете потребниот поттик и енергија.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име