Дома Психолошки совети Универзитетот Харвард го пронајде рецептот за среќа и тој е поедноставен отколку...

Универзитетот Харвард го пронајде рецептот за среќа и тој е поедноставен отколку што мислите

753
0

Универзитетот Харвард го пронајде рецептот за среќа и тој е поедноставен отколку што мислите

Студијата траеше 75+ години и донесе прилично длабок заклучок


Која е тајната на среќата и здравјето ? Дали е тоа нешто што само треба да се разбудиме и да одлучиме да го направиме? Дали отсекогаш било толку едноставно?

Според професорот и психијатар од Харвард, Роберт Валдингер, тоа нема никаква врска со славата, парите или успехот. “Добрите односи нè прават посреќни и поздрави.”

Излегува дека луѓето се одговорот, без разлика колку некои од нас ги мразат другите. Луѓето се тие што нè прават подобри и што прават целиот овој животен хаос да изгледа исплатлив.

Во едно мултигенерациско истражување што започна на Харвард во 1930-тите, беа проучувани две групи: студенти од Харвард (кои Њујорк Тајмс забележа дека го вклучуваат Џон Ф. Кенеди) и млади момчиња од сиромашни семејства кои живеат во најсиромашните населби во Бостон.

Преку скенирање на мозокот, интервјуа со субјекти (а можеби и нивните семејства), тестови на крвта и здравствени прегледи, студијата од 75+ години донесе прилично длабок заклучок. Среќата и здравјето се тесно поврзани.

  1. Луѓето кои се повеќе социјално поврзани се посреќни, физички поздрави и живеат подолго.
  2. Квалитетот е поважен од квантитетот кога се во прашање блиските врски, задоволството од врската го предвидува идно здравје.

Никој не сака да го помине животот опкружен со луѓе кои не го разбираат.

  1. Додека браковите со големи конфликти можат да бидат полоши од разводот, „добриот однос“ не значи дека луѓето никогаш не се расправаат.

Има подеми и падови, но довербата, посветеноста и почитта се клучни.

  1. „Осаменоста убива“.
    Чувството на осаменост може да биде токсично, луѓето кои се изолирани се помалку среќни, нивното здравје опаѓа побрзо, функцијата на мозокот опаѓа побрзо и живеат пократок живот. Сите можеме да се согласиме дека осаменоста е тешка, па дури и може да се чувствувате осамено во соба полна со луѓе. Затоа е толку важно да се опкружувате со вистинските луѓе, во спротивно тоа полека, но сигурно ќе ве убие.

Фрипик
„Тие добри односи не мора постојано да бидат мазни“, рече д-р Валдингер. „Некои од нашите парови што ги следевме во текот на осум години би можеле да се караат секој ден. Но, сè додека чувствуваа дека навистина можат да сметаат на другиот кога работите стануваат тешки, тие расправии не влијаеја на нивните сеќавања“.

Во својот Тед говор, Валдингер не потсети дека се потпираме на нашите односи исто како и на нашите професионални потфати, нашите животи буквално зависат од тоа.


Направете пријателства на работа и надвор и негувајте ги вашите односи со пријателите, семејството и значајните други, без разлика колку е предизвик. “Односите се неуредни и комплицирани, не се секси или гламурозни. Но, тие се доживотни”, пишува YourTango.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име